Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat, w którym niemal każda scena ma ukryte znaczenie. Jednym z najbardziej znanych motywów, które pojawiają się w tym dziele, jest chocholi taniec. Z tego opracowania dowiesz się: - kim był Chochoł, - jaką rolę odegrał Chochoł na weselu, - oraz jaka jest symbolika tańca chocholego.

Dobrze wiedzieć
W dosłownym znaczeniu chochoł to słomiane okrycie ochraniające drzewa i krzewy przed zimowym chłodem. Można go było znaleźć także na różach rosnących przed chatą w Bronowicach, gdzie toczy się akcja „Wesela”. Chochoł występuje w tym utworze również jako postać fantastyczna.


Dlaczego Chochoł pojawił się na weselu?


Pod koniec I aktu Para Młoda zaprasza chochoła na wesele za namową Poety. Pan Młody zachęca go do przyjścia słowami: „Dla nas samych dość za wiele; przyjdź, chochole, na Wesele!”. Chochoł przyjmuje zaproszenie i przybywa na uroczystość weselną. Isia wypędza go jednak, za co chochoł się mści i rzuca na zgromadzonych gości czar.

Chochola muzyka


W ludziach budzą się skrywane głęboko uczucia. Bohaterowie widzą zjawy, które są uosobieniem ich pragnień, marzeń oraz obaw. W ostatniej scenie chochoł wzmacnia moc swojego czaru. Za pomocą muzyki wprawia zebranych gości w stan bezwładności, co doskonale opisuje poniższy fragment:
„słyszeć się daje jakby z atmosfery błękitnej idąca muzyka weselna, cicha a skoczna, swoja a pociągająca serce i duszę usypiająca, leniwa, w omdleniu a jak źródło krwi żywa, taktem w pulsach nierówna, krwawiąca jak rana świeża: — melodyjny dźwięk z polskiej gleby bólem i rozkoszą wykołysany.”
Monotonna melodia sprawia, że uczestnicy wesela tańczą, jakby byli pogrążeni w głębokim śnie. Wykonują gesty bez znaczenia i nie kierują się żadną logiką w tym co robią. Bezwolnie podążają za melodią, która prowadzi ich ku bierności. Chochoł posuwa się do tego, że nakazuje Jaśkowi zabrać wszystkim kosy i szable, by pozbawić ich możliwości działania. Zaprzepaściło to nadzieje na zryw, którego inicjatorem był Weryhora.

Jaką symbolikę ma taniec chocholi?


Symbolikę chocholego tańca należy rozpatrywać w dwóch aspektach:
- negatywnym - chocholi taniec jest symbolem marazmu i uśpienia polskiego narodu. Oznacza porzucenie przez Polaków idei niepodległościowych. Nie widząc szansy na wyzwolenie się z niewoli, Polacy pogrążyli się w niemocy i bezradności, podobnej do tej, którą prezentują uczestnicy wesela, tańcząc w takt muzyki granej przez chochoła.
- pozytywnym - chocholi taniec symbolizuje nie tylko bierność, ale również szansę na odrodzenie. W końcu chochoł przykrywał roślinny tylko na okres zimowy, a wiosną krzewy i drzewa budziły się do życia. Symbolika tej postaci ma wiec również wydźwięk pozytywny i oznacza nadzieję, która tli się w serach Polaków. Uśpiony naród z pewnością obudzi się do życia, a idea odzyskania niepodległości narodzi się z nową siłą i wiarą.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie
2  Wesele - plan wydarzeń
3  Geneza Wesela