Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Grudziński w całej swojej książce, opisując historie wybranych osób, podkreśla, że do rzeczywistości obozowej nie można przykładać „normalnych” norm moralnych. Pisze: “Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach. Uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich”. Rzeczywiście, gdyby spojrzeć na rzeczywistość obozową normami ogólnoludzkimi, to przedstawia się nam nieciekawy obraz: więźniowie zezwierzęceni, perfidni, gotowi zabić dla kawałka chleba, brutalni, nieliczący się z innymi.

Grudziński nie potępia jednak wszystkich więźniów. Przy każdej postaci próbuje zrozumieć jej indywidualną historię i motywacje. Stara się przy tym spełnić prośbę więźniów, którzy mówili: “Mów całą prawdę, jacyśmy byli, mów, do czego nas doprowadzono”. Pokazuje więc nie tylko przykłady upadku moralnego, ale także przykłady osób, które nie poddały się i w okrutnych warunkach obozowych zdołały ocalić swoje człowieczeństwo.

Przykładów takich znajdziemy w „Innym świecie” całkiem sporo. Grudziński pokazuje, że w tak strasznych warunkach możliwa jest prawdziwa miłość (Fidorowna i Jarosław R.), że niektórzy ludzie są gotowi oddać życie za innych (tu przykład samego autora), że obsługa szpitala miała serdeczny stosunek do chorych. Pokazuje więźniów, którzy szukają namiastki wolności – czy to w Domu Swidanij, czy to patrząc w fotografie swoich najbliższych (Kostylew). Przykładem heroicznej postawy są siostry zakonne – męczenniczki za wiarę.

Ciekawie na tym tle wygląda końcowa scena „Epilogu”. Grudziński nie usprawiedliwia współwięźnia, który przyszedł do niego oznajmiając, że zdradził swoich towarzyszy. Dlaczego? Dlatego że uważa, że w stosunku do człowieka żyjącego na wolności powinno się stosować inne normy moralne niż w stosunku do człowieka „złagrowanego”.

Temat moralności, poruszany w „Innym świecie”, stanowi polemikę Grudzińskiego z Tadeuszem Borowskim i jego „Pożegnaniem z Marią”. Grudziński chciał pokazać, że totalitaryzm nie musi powodować w ludziach rezygnacji z wszelkich wartości.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Artyzm Innego świata
3  Geneza „Innego świata” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoKomentarze: Grudziński wobec “obozowej moralności”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-09 14:06:56

nie rozgrzesza go, gdyż nie chce przykładać sie do usankcjonowania zła, do precedensu, który zezwoli na zło i da przyrzeczenie złu. Grudziński też miał chwile słabości w obozie, jednak on wytrwał i nie zdradził nikogo skazując go na śmierć. Przeżył obóz nie kosztem drugiego człowieka, lecz siła swych zasad moralnych.


2019-02-27 20:40:02

rudziński wobec “obozowej moralności” - Moniś (moniapisz {at} wp.pl) strona wspaniała ... z raci tego iz nie mam zupelnie czasu na czytanie lektur, uzupelniam swoja wiedze wlasnie tymi streszczeniami :) jak do tej pory nikt nawet nie zauwazyl ze w ogole nie czytam lektury w calosci ... hehe no to masz sie czym dziecko kochane pochwalic


2019-02-14 18:21:49

Marto, nie rozgrzesza go dlatego, ze to juz nie sa warunki obozowe: "Dlatego że uważa, że w stosunku do człowieka żyjącego na wolności powinno się stosować inne normy moralne niż w stosunku do człowieka „zlagrowanego”."


2019-02-09 14:16:08

Ja myślę że czytanie lektur to podstawa. Co z tego że nauczyciele nie kapią się na tym że nie czytamy lektu,ludzie,uczymy się dla siebie a nie dla nich!!!Matury nikt za nas nie napisze!


2019-02-05 16:58:33

Nie rozgrzeszył go ponieważ to by oznaczało, że "powraca" do moralności łagrowej, zgadza się na nią ponownie. Jako człowiek wolny, przestrzega zasad i moralności ludzi wolnych i ich się trzyma. Boi się tamtej moralności, dlatego nie może już się na nią godzić. Według mnie zrozumiałe, że go nie rozgrzeszył
Streszczenia książek
Tagi: