Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obozy kargopolskie traktowano jak przedsiębiorstwa, które miały przynosić zyski. Zyski te osiągano jednak kosztem zdrowia i życia więźniów, którzy wyrabiali ponad 100 proc. normy. „W roku 1940 Jercewo było już dużym centrum kargopolskiego ośrodka przemysłu drzewnego” – wspomina Herling-Grudziński.

Więźniów traktowano jako najtańszą siłę roboczą, niewolników. Świadczy o tym np. to, jak badano ich przed podjęciem przez nich pracy. Grudziński tak to opisuje: “badanie lekarskie zaszczycał bowiem niekiedy swą obecnością naczelnik oddziału jercewskiego, Samsonow, i z uśmiechem zadowolenia dotykał bicepsów, ramion i pleców nowo przybyłych więźniów”. Ta scena do złudzenia przypomina scenę z handlu niewolnikami, traktowanie ciała więźniów jako towaru, który ma przynieść konkretne korzyści materialne.

Obóz w Jercewie był podobny do dobrze zorganizowanej fabryki. Obowiązywały tam normy produkcyjne, ściśle określony czas pracy, pracownicy byli podzieleni na brygady. Pełno było biurokracji, a najlepiej pracujących robotników (tzw. stachanowców) nagradzano umieszczeniem ich na specjalnej liście. Zależnie od efektywności pracy dany robotnik był przydzielany do któregoś z trzech kotłów. Powodowało to, że więźniowie starali się więcej pracować, żeby móc więcej jeść. Było to jednak złudne, bo normy były zawyżone. Trudno było wypracować 100% normy, a co dopiero mówić o 125% i więcej… Powodem tego były drobne oszustwa, których dopuszczali się więźniowie, aby zawyżyć normę.

Podstawowym zadaniem więźniów była praca przy wyrębie lasu. Więźniów, którzy oddawali się temu zajęciu, nazywano „lesorubami”. Innymi zajęciami były: praca w tartaku, przy budowie dróg, w stacji pomp, elektrowni, przy wyładowaniu żywności.

Wszyscy więźniowie pracowali po 12-13 godzin na dobę. Wstawali o 5.30. Najcięższa była praca „lesorubów”, którzy pracowali w głębokim lesie, oddalonym 6-7 km od obozu, przy 40-stopniowym mrozie.

Praca więźniów służyła jednak nie tylko wytwarzaniu konkretnych materiałów dla obozowego „przedsiębiorstwa”. Była także sposobem na wyniszczanie więźniów, fizyczne i psychiczne, na poniżanie ich, łamanie ich psychiki. Połączona z głodowymi racjami żywnościowymi była rodzajem tortur, których celem było otępienie człowieka, pozbawienie go godności, uczynienie go narzędziem wytwórczym.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Nieludzki świat radzieckich obozów pracy na przykładzie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - plan wypracowania
3  Inny świat - plan wydarzeńKomentarze: Praca

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 16:39:38

stronka jest naprawde rewelacyjna, gdyby nie ona, to chyba nie trafilabym do klasy maturalnej, poniewaz nie posiadalabym znajomości treści lektur:]..wielkie dzieki!!


2019-01-16 16:23:38

Jestescie po prostu niesamowici.Czasami mam wrażenie,ze nasz nauczyciel sam korzysta z tej strony,a potem tylko ladnie opowiada nam jej treść... Dziękuje za pomoc.


2019-01-15 22:14:41

Tomek. Chyba jesteś nauczycielem. Piszesz takie brednie, że się to w głowie nie mieści. "Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek." Po pierwsze: Nie wiem jakim cudem można zrozumieć "Chłopów" czy "Pana Tadeusza", jeśli się nie lubi Polskiego. Po drugie: Oprócz Polskiego mamy jeszcze kilknaście innych przedmiotów. Po trzecie: Nie widzę sensu marnowania godzin na czytaniu książek w klasie matematycznej. Po czwate: Nie zapominaj, że dziecko z podstawówki ma mniej zajęć domowych czy pozalekcyjnycj, niż licealista.


2019-01-15 16:33:18

Na prawdę te opracowania są niesamowicie profesjonalne i można uzupełnić sobie luki w pamięci po przezcytaniu lektury albo po prostu dowiedzieć się o co chodzi;) Ale w tych opracowaniach można znależć wszystko co potrzeba. Dziękuję :)


2019-01-12 22:08:56

ta strona jest poporostu fantastyczna jest na niej opisane wzystko bardzo szczegolowo dzieki niej nie musze sie meczyc z gruba ksiazka wystarczy ze przeczyutam streszczenie i wszystko wiem :D
Streszczenia książek
Tagi: