Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stefan Żeromski, zastanawiając się nad tytułem powieści o czasach swej młodości i walce młodzieży polskiej z rusyfikacją, pragnął, aby obejmował on wszystkie problemy, poruszane w dziele. Początkowo utwór zatytułował „Wybawiciel”, lecz uznał, że jest on niewystarczający. Ostatecznie powieść została zatytułowana „Syzyfowe prace”.
Tytuł powieści jest związkiem frazeologicznym, zaczerpniętym z mitologii greckiej, z mitu o Syzyfie.

Syzyf był władcą miasta Korynt i ulubieńcem bogów, którzy zapraszali go często na uczty, odbywające się na Olimpie. Pozwalali mu nawet pić ambrozję, napój, który zapewniał długie życie, zdrowie i młodość. Syzyf okazał się jednak osobą niedyskretną, zdradzającą tajemnice bogów. Kiedy pewnego dnia wyjawił jeden z ważnych sekretów, rozgniewany Zeus wysłał do niego boga śmierci, Tanatosa. Syzyf pochwycił wysłannika i uwięził go w piwnicy. Na ziemi zapanowało szczęście, ludzie przestali umierać. Z Olimpu przybył Ares, aby uwolnić Tanatosa. Przed śmiercią mężczyzna przezornie poprosił żonę, aby nie pogrzebała jego zwłok. Dzięki temu jego dusza nie mogła dostać się do Królestwa Zmarłych i błąkała się nad Styksem, żaląc na okrutną małżonkę.

Po jakimś czasie Pluton pozwolił Syzyfowi wrócić na ziemię i ukarać żonę. Uwolniony władca żył w mieście i dopiero po wielu latach bóg śmierci przypomniał sobie o nim. Syzyf trafił do piekła i został ukarany za wszystkie winy, które mógł odkupić dopiero po wtoczeniu ogromnego głazu na szczyt skały. Za każdym razem, kiedy dusza władcy Koryntu prawie osiągała cel, kamień wymykał mu się z rąk i spadał w dół. Jego praca nie miała końca, choć wkładał w nią ogromny wysiłek.
Pracę Syzyfa opisał Homer w „Odysei”:
Syzyfa takżem widział, i to w strasznych mękach:
Ogromną bryłę skały dźwigał on na rękach.
I wtaczał ją na górę z mordęgą niemałą,
Podsadzając się pod nią; a gdy się zdawało,
Że ją wtoczył już na szczyt, skręcała się skała
I z łoskotem piorunu znów na dół spadała.
A on znów ją pod górę wtaczał; krwawym potem
Członki jego okryte; twarz kurzem i błotem.

W znaczeniu pierwotnym zwrot „syzyfowa praca” oznaczał pracę, na którą został skazany przez bogów Olimpu Syzyf – niekończące się wtaczanie kamienia pod górę. Dopiero później stał się symbolem pracy bezcelowej, niedającej zamierzonych efektów.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ramowy plan wydarzeń Syzyfowych prac
2  „Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu
3  Anna Stogowska "Biruta" – charakterystyka postaciKomentarze: Znaczenie tytułu powieści Syzyfowe prace

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-23 19:10:23

Ogólnie strona jest super. Bardzo bogata w streszczenie utworu Żeromskiego. Wiele fajnych ciekawostek. Mimo, iż książkę przeczytałem w wakacje, to i tak dużo sobie przypomniałem. Super! :)


2019-01-22 14:54:44

moim zdaniem da sie sprawdzic jezeli ja znalazlem to kazdy nauczyciel moze sprawdzic jezeli tylko zechce i jest kumaty troche... osobiscie ksizaki nie czytalem bo zawsze najpierw omawialismy i sie uczylem z lekcji co w niej bylo wlasnie pisze prace maturalna i opisuje syzyfowe prace kozystam z tej stronki jest przydatna jezeli umiesz przeczytac i ubrac to co przeczytales w swoje slowa i napisac swoimi slowami A NIE BEZMYSLNIE PRZEPISYWAC OD "A" DO "Z"


2019-01-20 16:50:39

ostatnio pani nam opowiadala ze jak sciagniemy parce z netu to ona mzoe to altwo sprawdzic bo zna nasze umiejetnosci i wiem jak to sie robi...niektorzy nauczyciele maja taki specjalny program do spr.wrzucaja prace i sprawdzaja skad to jest wziete jesli jest np.wziete cos z neta to sie to podkresla i pisze z jakiej strony jesli nie to sie nie podkresla...nieiwem czemu ona nam to mówila moze chciala nas ostrzec ;]


2019-01-18 17:38:51

zgadzam się z ewcią ! Mi też w szkole podawali te trzy interpretacje tytułu


2019-01-12 19:46:25

jestescie super! Dzieki wam dostałam 5 ze sprawdzianu! Jeszcze raz dzięki!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi:
Syzyfowe prace - wyjaśnienie tytułu - Andrzej Radek - Marcin Borowicz - Rusyfikacja - Owczary - Stefan Żeromski - Syzyfowe prace -