Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fabuła powieści Syzyfowe prace została zaczerpnięta z autentycznych wydarzeń z życia Stefana Żeromskiego, autora książki. Autobiografizm jest widoczny, mimo że pisarz zmienił nazwy bliskich mu miejscowości, w których dzieje się akcja powieści. Stworzeni przez autora bohaterowie mają swoje prototypy w autentycznych postaciach z lat szkolnych Żeromskiego. Wiele wydarzeń, które składają się na fabułę książki, to rzeczywiste przeżycia autora.

Stefan Żeromski urodził się w 1864 r. w Strawczynie w kieleckiem. Jego rodzice należeli do ubogiej szlachty. Dzieciństwo pisarz spędził w Ciekotach, skromnym folwarku, dzierżawionym przez rodziców. Oboje Żeromscy zmarli wcześnie i osierocony Stefan zaznał trudnej drogi dorastania w biedzie, głodzie, walce z rusyfikacją. Żeromski uczył się w gimnazjum w Kielcach, gdzie dorabiał jako korepetytor. Rozpoczął studia w Warszawie, ale po dwóch latach musiał je przerwać z powodu gruźlicy płuc. Pracował jako nauczyciel szlacheckich dworów. Aktywnie włączał się w powstanie państwa polskiego i pierwsze lata funkcjonowania wolnej Rzeczpospolitej. Płodny pisarz, publicysta, dramaturg i działacz społeczny mieszkał z rodziną w Zakopanem, potem w Nałęczowie, a od 1919 w Warszawie, gdzie zmarł w 1925 r. Żeromski zajmuje w polskiej literaturze i kulturze miejsce wśród wybitnych prozaików i wielkich obywateli.

Gawronki, opisane przez Żeromskiego w powieści Syzyfowe prace, odzwierciedlają życie pisarza w Ciekotach. Owczary, dom Wiechowskiego, przygotowania Marcinka do egzaminu do gimnazjum – to Psary i rok pobytu Żeromskiego u nauczyciela Strachowskiego. Klerykowskie gimnazjum jest obrazem szkoły w Kielcach, do której uczęszczał Stefan Żeromski. Losy młodego Borowicza, a zwłaszcza jego problemy z matematyką, są również zakorzenione w doświadczeniach samego autora. Żeromski przez cały okres szkolny miał trudności z algebrą wykładaną po rosyjsku. Przedmiot ten zaważył na ocenie negatywnej z matury pisarza. Opisana w książce droga Andrzeja Radka do gimnazjum w Klerykowie oparta jest na wspomnieniach autora, który sam przemierzał kilometry pieszo ze swojej wsi do gimnazjum w Kielcach. Wreszcie przezwisko nauczyciela „Kawki”, czyli Paluszkiewicza, należało rzeczywiście do Żeromskiego, udzielającego korepetycji w latach szkolnych.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Syzyfowe prace - streszczenie szczegółowe
2  Znaczenie tytułu powieści Syzyfowe prace
3  Marcin Borowicz i Andrzej Radek – charakterystyka porównawczaKomentarze: Elementy autobiograficzne w utworze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-06 18:56:35

wielki dzieki i uznania dla autora tej stronki! Poprostu uratowaliscie mi życie;* musiałam napisać o elementach autobiograficznych i prosze są;) jeej jestecie wielcy od razu jakos tak lepiej jak mozna z neta ściągnąć;)


2018-12-30 18:57:10

super super super dzieki :*


2018-12-27 19:03:50

To jest świetne. :) Ogólnie wiedziałam o co chodzi, ale nie mogła się odnaleźć w swoich wątkach i odzwierciedleniach Żeromskiego, a TU wszystko pięknie opisane.! DZiękuje Bardzo. Fajnie że można na WAS liczyć.! ;))


2018-12-20 20:21:50

Jesteście super!! urotowaliście mi zycie potrzeba więcej takich stron !!


2018-12-20 15:04:45

Ta strona jest świetna. Nie chodzi mi o to żeby spisywać stąd żywcem cały tekst, ale o to , że ktoś taki jak Wy pomaga nam na lekcjach i zmusza do myślenia :) Mam nadzieję, że przynajmniej większość użytkowników myśli tak , jak ja :) Jesteście ŚWIETNI i THE BEST!!
Streszczenia książek
Tagi:
Stefan Żeromski - Autobiografia -