Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Anna w ostatnich latach życia matki była jej powierniczką i pomocą. Obserwowała życie kobiety, która nadal tęskniła za Rosją, lecz szczerze pokochała ojczyznę swego męża. Bała się, że w przyszłości podzieli los Stogowskiej i obiecywała sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Wychowana w poczuciu miłości do Polski i nienawiści do Rosji, stała się „służebnicą narodowej nędzy”. Zmuszana do chodzenia do cerkwi, określana mianem Rosjanki, często buntuje się. Władze szkolne stosowały rozmaite kary w stosunku do nieposkromionej uczennicy, a ojciec ze łzami w oczach nakłaniał ją do posłuszeństwa. to jednak budziło w dziewczynie jedynie grozę i wstręt. Dzięki nadobowiązkowej lekturze jest bardziej wykształcona niż jej rówieśniczki.

W wieku czternastu lat, po przedwczesnej śmierci matki, musiała zaopiekować się rodzeństwem i domem. Kontynuuje wychowanie matki i uczy młodsze dzieci nienawiści do Rosji. Cały jej czas pochłania praca i korepetycje z siostrami, co sprawia, że Anna jest samotna i nie bywa u koleżanek. W jej oczach „mieszka wieczysta, chłodna troska”.

Pierwsze cieplejsze uczucia, nieśmiałe jeszcze i wstydliwe, budzi w niej Marcin Borowicz. Chociaż dziewczyna stara się unikać młodzieńca, jego bliskość powoli wznieca w jej sercu miłość, której nie potrafi się oprzeć. Nowe uczucia nie mają jednakże szans rozwinąć się. „Biruta” zostaje zmuszona do opuszczenia Klerykowa i wyjazdu wraz z ojcem do Rosji – kraju, którego nie znała i którego nauczona była nienawidzić.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ramowy plan wydarzeń Syzyfowych prac
2  Syzyfowe prace na małym ekranie
3  Główne wątki Syzyfowych pracStreszczenia książek
Tagi: