Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wygłasza patetyczną mowę:
„(…) Czy wiecie, co ja z wami zrobię? Ja stworzę system, w którym bunt zjednoczy się z porządkiem, a nicość z istnieniem. Ja wyjdę poza przeciwieństwa!”
Stawia krzesło na stole, siada na nim i kontynuuje:
„Możliwa jest tylko władza!(…) Tylko władza da się stworzyć z niczego. Tylko władza jest, choćby niczego nie było.”
Według niego to władza jest formą buntu, jakiego pragnął. Wyrazem największej władzy jest dla niego panowanie nad życiem i śmiercią członków rodziny. Wszyscy łudzą się, że Artur żartuje, on jednak rozkazuje Edkowi „rozwalić” Eugeniusza. Stomil mdleje. Ala wyznaje niedoszłemu mężowi, że rano zdradziła go z Edkiem. Na pytanie, dlaczego to zrobiła, odpowiada, że była przekonana, że Artur chce ją poślubić tylko dla zasady i nie będzie go to w ogóle obchodziło. Dla niego jest to jednak wielki cios, płacze. Wpada w złość, chce zabić Edka. Ten jednak atakuje go z zaskoczenia i ciosem w kark powala go na podłogę. Umierając, Artur wyznaje Ali, że naprawdę ją kochał.

Po śmierci syna Stomil stwierdza:
„Chciał zwyciężyć wszystkojedność i bylejakość. Żył rozumem, ale zbyt namiętnie. Za to zabiło go uczucie, zdradzone przez abstrakcję.”
Edek decyduje się przejąć władzę po Arturze. Wprowadza dyktat czystej siły fizycznej. Pozostali nawet nie próbują protestować. Zakłada marynarkę Artura, przynosi magnetofon, włącza tango „La cumparsita” i prosi Eugeniusza do tańca, na co ten się zgadza. Tańczą la cumparsitę jak należy, ze wszystkimi figurami.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mrożek wobec teatru absurdu
2  Tango - cytaty
3  Charakterystyka EleonoryKomentarze: Tango - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-21 20:44:27

Bardzo lubie czytać opracowania na tej stronce! Mimo, że czytam lektury to są bardzo pomocne i zwykle zawierają problematykę którą poruszamy na lekcji. Teraz mam maturke i mam nadzieje że coś zapamietałam z tych wszystkich lektur i opracowań. thx :)


2019-02-20 17:37:27

Ty cały TYCHE. taki wielki wielbiciel czytania książek, wielki intelektualista a nie pomyślałeś że każdy ma swoje zdanie,choćby przeczytał sam Tytuł. Może ktoś lubuje się w matematyce, zna sie na tym a Ty byś nie przemnożył bez kalkulatora 3 liczb choć umiesz pisać doskonałe wypracowania. Każdy ma inne odczucia. Dla mnie ta lektura też jest pokręcona i tyle, czytam bo musze.


2019-02-19 18:22:54

Streszczenie tak średnio na jeża, spektakl teatru telewizji z Adamczykiem i Kowalewskim - dno i dziesięć metrów mułu. Książka była genialna i radzę przeczytać. Płakałam przy niej ze śmiechu (chociaz nie przeczę, że daje sporo do myślenia)


2019-02-19 18:15:15

Nie czytalem ksiazki, bo pani oszalala i kazala przeczytac tango na nastepny dzien, dajac 1 dzien nam ;(( A poza tym mam jutro spr z bioli wiec sram na tango. Po streszczeniu stwierdzam, ze ksiazka jest tak glupia, ze az mi sie niedobrze zrobilo! Akurat dramat pasuje do tych idiotycznych dzisiejszych sztuk teatralnych, które są przykładem na to, że świat spada na psy!!!


2019-02-19 16:33:05

dalsza czesc mojej wypowiedzi: aczkolwiek bez nich { ram, norm, figur zachowania, bycia } swiat staje sie anarchia opisana w utworze ktora rowniez nie jest zrozumiala i odpowiednia! ps. sorry za bledy:)
Streszczenia książek
Tagi: