Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Antygona to tragedia antyczna napisana przez Sofoklesa. W utworze została zachowana zasada trzech jedności: czasu, miejsca i akcji.

Dobrze wiedzieć
Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu jednej doby przed pałacem królewskim znajdującym się w Tebach.
Antygona zalicza się do trzech tragedii tebańskich, stanowi ostatnią część cyklu. Pierwszy raz została wystawiona w 441 r. p.n.e.

Utwór rozpoczyna rozmowa dwóch sióstr - Antygony i Ismeny. Ich dwaj bracia, Polinik i Eteokles, zginęli w bratobójczej walce. Kreon, władca Teb, uznał Polinika za zdrajcę i zakazał pochowania jego ciała. Antygona planuje sprzeciwić się rozkazom, uznając wyższość praw boskich nad ludzkimi. Ismena nie chce pomagać siostrze, gdyż obawia się gniewu władcy. Próbuje bezskutecznie przekonać Antygonę do zmiany decyzji.

Kreon przekazuje swoje rozkazy mieszkańcom Teb i informuje, że ten, kto je złamie, zostanie skazany na śmierć. Przybywa do niego strażnik odpowiedzialny za pilnowanie zwłok Polinika. Donosi, że ciało zdrajcy zostało pochowane. Władca podejrzewa, że to dzieło sprzeciwiających się mu obywateli. Szybko jednak przekonuje się, iż jego podejrzenia nie były słuszne.

Strażnik przyprowadza Antygonę, którą przyłapał podczas grzebania ciała Polinika. Antygona bez wahania przyznaje, że wiedziała o zakazie, ale pochowanie zmarłego uważa za święty obowiązek. Przyprowadzona Ismena chce zginąć razem z Antygoną, jednak siostra nie pozwala jej na to. Kreon skazuje Antygonę na śmierć.

Za Antygoną wstawia się Hajmon - syn Kreona i narzeczony Antygony. Władca pozostaje nieugięty. Na jego postawę nie wpływa nawet groźba syna, iż popełni samobójstwo, jeśli jego ukochana straci życie.

Następnie do władcy przybywa niewidomy wróżbita Tyrezjasz. Opowiada o wizji, z której wynika, że decyzja Kreona doprowadzi do śmierci jego bliskich i potępienia ze strony społeczeństwa.

Słowa wróżbity sprawiają, że Kreon postanawia uwolnić Antygonę oraz pochować jej brata, Polinika. Okazuje się jednak, iż jest już za późno. Antygona powiesiła się w grocie, w której została zamknięta. Z żalu za ukochaną życie odebrał sobie Hajmon. Eurydyka, matka Hajmona, dowiedziawszy się o tym, również popełniła samobójstwo.

Kreon dowiaduje się o śmierci żony, kiedy przybywa z ciałem syna. Władca zrozumiał swoją winę, ubolewa nad śmiercią najbliższych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Antygona - streszczenie szczegółowe
2  Drzewo genealogiczne Antygony
3  Charakterystyka KreonaStreszczenia książek
Tagi: