Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kwestia potępienia bądź usprawiedliwiania Antygony jest sprawą problematyczną. Bohaterka została postawiona w sytuacji trudnego wyboru – wyboru, w którym każde posunięcie jest złe.

Potępić Antygonę można przede wszystkim za złamanie rozporządzenia Kreona. Jakby na to nie patrzeć, dziewczyna postąpiła niezgodnie z rozkazem władcy, i zrobiła to świadomie. Zlekceważyła prawo stanowione. Stanęła w obronie zmarłego Polinejkesa, który w oczach Kreona był zdrajcą, a tym samym niejako przyłączyła się do niego. Postąpiła impulsywnie, nie zważając na rozsądne uwagi Ismeny.

Mogła obrać drogę młodszej siostry i podporządkować się władcy, postanowiła jednak inaczej, wbrew wszystkiemu. W momencie schwytania jej nie wyraziła skruchy, nie wykazała się pokorą, lecz butą, a nawet zuchwalstwem.

Wszystkie inne argumenty świadczą jednak na korzyść Antygony. Motywacją do złamania zakazu była jej miłość do brata – dobre, szlachetne uczucie. Ogłoszenie przez Kreona Polinejkesa zdrajcą nie było wcale takie oczywiste, poza tym Kreon nie miał moralnego prawa tego robić. Za wyborem Antygony stoją prawa boskie, które nakazują grzebać zmarłych. Gdyby Antygona nie pochowała brata, mogłaby więc ściągnąć na siebie gniew bogów. Po jej stronie stają wszyscy poza Kreonem bohaterowie – Hajmon, lud tebański, Terezjasz, nawet Ismena, która podkreśla dobre intencje siostry. Wszyscy oni widzą błąd postępowania Kreona.

Łamiąc zakaz Antygona nie chciała wystąpić przeciwko władzy, chodziło jej tylko o poszanowanie dwóch wartości: rodziny oraz religii. Wykazała się ogromną odwagą i poświęceniem, a wydany na nią wyrok można uznać za niesłuszny.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Antygona - streszczenie
2  Antygona jako tragedia antyczna
3  Sofokles - biografia, twórczośćKomentarze: Oskarżenie i obrona Antygony

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-24 23:11:37

A mi bardzo pomogłaś. Mimo, ze również uważam, że Antygona postapiła słusznie to pani od polskiego wybrała mnie na oskarżyciela Antygony. Wszędzie piszą tylko o obronie, a jak już znajdę cos o oskarżeniu to zawsze ten sam argument. U ciebie znalazłam nieco inne oskarżenia. Z góry dzięki ;]


2018-12-11 23:02:21

Według mnie Antygona jest osobą impulsywną, lecz wiedzącą co robi. Jej charakter mówi sam za siebie, czyn jej wg. mnie był słuszny, ponieważ miłość do brata jest ważniejsza niż jakies prawa. Myślę że tak samo bym postąpiła, miłowanie bliskich to rzecz najważniejsza!!!


2018-11-26 16:17:50

Myslę, zę Antygona postapiła słusznie. Kierowała się przede wszytekim nakazem serca i sumieniem. Kierowała się emocjami, miłością do brata i szacunkiem dla zmarłych. Wazniejsze dla niej były prawa boskie niz prawa królewksie.


2018-10-29 19:32:34

można by dodać do tej wypowiedzi to, że Kreon był dość nieprzychylnie nastawiony do kobiet o czym świadczą słowa wypowiedziane przez niego podczas przesłuchania Antygony: "U mnie nie będzie przewodzić kobieta." lub podczas rozmowy z synem "Hańba doznać od niewiasty klęski."


2018-10-13 15:24:16

Antygona łamiąc ukaz Kreona nie chciała zademonstrować opowiedzenia się po stronie zabitego Polinejkesa.Jak sma powiedziała zrobiła to z powodu obowiązującego ją odwiecznego prawa grzebania zmarłych i miłości.Nic w tym dziwnego zabity to jej brat.Prawo pochówku dotyczyło również Kreona , który jednak próbował to prawo złamać i uznać za nieistotne,a ustanawiając własny nakaz kierowł się zemstą.Kreon jako władca nie powinien postępować niezgodnie z obowiązującymi od wieków prawami. W ten sposób wprowadza się haos.Ludność staje się zdezorientowana i nie wie co jest naprawdę słuszne.Kreon łamiąc prawo boskie postawił się wyżej od bogów.Za takie postępowanie spotkała go bardzo sroga kara ,jaką jest utrata najbliższych.W czsach Sofoklesa praw boskich jak i bogów było wielu lecz Kreon się do nich nie zaliczał.Jest to też przykład jak władza uderza do głowy.
Streszczenia książek
Tagi: