Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nawet bez twego ukazu; a jeśli
Wcześniej śmierć przyjdzie, za zysk to poczytam.
Antygona jest również osobą delikatną, wrażliwą. Żałuje, że nie będzie mogła wyjść za mąż i mieć dzieci. Wspomina tragiczny los swoich rodziców i braci. Bohaterka nie sprzeciwiła się Kreonowi dla buntu samego w sobie, ale w imię miłości i przywiązania do własnych wartości. Wie, że w swoim postępowaniu jest osamotniona.

Życie bohaterki kończy się w sposób tragiczny. Antygona popełnia samobójstwo poprzez powieszenie. Prawdopodobnie kierowała się honorem, ale nie ulega wątpliwości, że to drastyczne rozwiązanie.

Ocena Antygony


Antygona reprezentuje postawę osoby niezwykle lojalnej i szlachetnej. W imię miłości wobec brata oraz postępowania w zgodzie z prawami boskimi jest gotowa poświęcić własne życie. Nie zasługuje na skazanie na śmierć. Ma poparcie wielu mieszkańców Teb, choć nikt nie staje w jej obronie z obawy przed gniewem władcy.

Antygona nie pozwala, aby strach przed śmiercią i rozkazy władcy przejęły nad nią kontrolę. Za swoje postępowanie płaci niestety najwyższą cenę. Warto dodać, że Antygona była dosyć porywcza. Złamała królewski zakaz bez chwili namysłu, nie podjęła próby rozwiązania problemu w inny, zgodny z prawem sposób.

W ocenie bohaterki nie można pominąć faktu, że o życiu jej i innych bohaterów decyduje Fatum. Bez względu na to, jaką decyzję by podjęła, jej los został już przesądzony.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Antygona - streszczenie szczegółowe
2  Drzewo genealogiczne Antygony
3  Kreon - charaktrystyka