Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Skruszony grzesznik, który ponownie uwierzył w Boga, lub osoba, która zbłądziła, jednak zrozumiała swoją pomyłkę.

Pochodzenie: Przypowieść o synu marnotrawnym jest jedną z najbardziej znanych historii, które Jezus opowiedział swoim uczniom. Mówi o ojcu i dwóch synach. Jeden z nich poprosił o część należnego mu majątku, po czym opuścił rodzinny dom. Przez jakiś czas żył w dobrobycie. Jego rozrzutność doprowadziła jednak do tego, że szybko stracił pieniądze, po czym stał się biedny. Kiedy w krainie, w której przebywał, nastał głód, chłopak postanowił wrócić do ojca i poprosić go o przebaczenie. Wystarczyłoby mu nawet, że zostanie jego pracownikiem.

Jak zareagował ojciec? Niezwykle wzruszył się na widok dawno niewidzianego syna. Przyjął go z otwartymi ramionami i postanowił wydać wielką ucztę z okazji jego powrotu. Dowiedział się o tym wierny syn, który cały czas był przy swoim ojcu. Poczuł się odrzucony oraz niedoceniony. Miał również pretensje o to, że ojciec kazał zabić dla brata utuczone cielę, a jemu nigdy nie dał nawet koźlęcia, by zabawił się z przyjaciółmi. Na to ojciec rzekł mu:
„Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się”.


Przypowieść ta mówi o tym, że warto wybaczać osobom, które zbłądziły, ale w końcu przyznały się do winy.

Przykład użycia: „Po wygranej na loterii zostawił swoją rodzinę, ale szybko wrócił – jak syn marnotrawny”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Kulturotwórcza rola Biblii
3  Księga Koheleta - streszczenie