Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Sprzedać coś za miskę soczewicy oznacza oddać coś drogiego lub bezcennego za rzecz o małej wartości.

Pochodzenie


Opowieść o misce soczewicy dotyczy dwóch braci – Ezawa i Jakuba, którzy byli dziećmi Izaaka i Rebeki. Pierwszy (i starszy) został myśliwym i był ulubieńcem Izaaka, drugi zaś wolał towarzystwo matki, która troszczyła się o niego bardziej niż o Ezawa. Pewnego razu Ezaw wrócił z pola bardzo zmęczony i poczuł piękny zapach soczewicy gotowanej przez brata. Poprosił o miskę dania. Jakub zgodził się, ale tylko pod warunkiem, że Ezaw odstąpi mu swoje prawo pierworództwa. Starszy brat zrzekł się tego przywileju i otrzymał upragnioną miskę soczewicy.

To jednak nie koniec tej historii. Wiele lat później, kiedy Izaak zestarzał się i prawie stracił swój wzrok, zawołał Ezawa do siebie. Kazał mu upolować zwierzynę i przyrządzić z niej swoje ulubione danie – wtedy pobłogosławiłby go. Rozmowę usłyszała Rebeka, która pragnęła błogosławieństwa dla swojego ulubieńca, Jakuba. Posłała go więc po zwierzynę, a potem samodzielnie przygotowała danie. Następnie przebrała syna w szaty Ezawa, by jak najbardziej go przypominał. Ledwo widzący Izaak nie wyczuł podstępu i pobłogosławił Jakuba.

Wściekły Ezaw zapragnął zemsty. Chciał zabić swojego brata, dlatego ten musiał opuścić rodzinny dom. Gdy wędrował, objawił mu się Bóg. Zapewnił, że będzie go strzegł, gdziekolwiek się uda. Później nadał mu nowe imię – Izrael.

Przykład użycia


„Ten złoty zegarek wcale nie był drogi – sprzedawca oddał mi go za miskę soczewicy”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Salomonowy wyrok - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Hymn o miłości – analiza i interpretacja