Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Głośny, bardzo donośny dźwięk albo określenie osoby, która działa nieporadnie i popełnia głupie błędy.

Pochodzenie


Nawiązuje do pewnego wydarzenia znanego z wielkiej wędrówki Izraelitów, którzy po wyzwoleniu z niewoli egipskiej podążali do swojego celu – Palestyny. Trąba jerychońska pojawia się na samym końcu tej historii. Wtedy to Izraelici, pod wodzą Jozuego, który zastąpił zmarłego Mojżesza, dotarli do ziemi Kanaan i jednego z jej największych miast – Jerycha.

W tym momencie do przywódcy odezwał się Bóg. Zapewnił go, że odda mu miasto wraz z jego królem i wojownikami. Jednak zanim to się stanie, Jozue ma wraz ze swoimi ludźmi przez sześć dni okrążać Jerycho.
Na czele pochodu niesiona była Arka Przymierza, a siedmiu kapłanów dęło w siedem trąb wykonanych z baranich rogów. Siódmego dnia miasto miało zostać okrążone siedmiokrotnie. Pod koniec wędrówki kapłani mieli siedem razy zadąć w siedem trąb, wszyscy Izraelici zaś – wydać głośny okrzyk wojenny. W efekcie mury Jerycha rozpadły się. Dzięki temu lud Jouzego mógł bez problemu przekroczyć granice miasta.

Dobrze wiedzieć
Jerycho spotkało to samo, co Sodomę. Podobnie jak ona było ono miastem przeklętym przez Boga i symbolem grzechu oraz pogańskiego kultu.


Przykład użycia


„Mówi tak donośnie, że zagłuszyłaby nawet trąby jerychońskie”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Jabłko Adama - pochodzenie, znaczenie, przykłady
3  Przypowieść o talentach (Mt 25, 14-30) – streszczenie, interpretacja