Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Miejsca niemoralne, w których popełniane są grzechy.

Pochodzenie


Sodoma i Gomora były dwoma miastami nad Morzem Martwym. Ich losy wyglądały dość burzliwie. Najpierw tereny te zostały opanowane przez Asyryjczyków, by dopiero po 12 latach i buncie mieszkańców oraz wsparciu Abrahama odzyskać niepodległość. Później rozkwitły, co jednak nie uchroniło ich przed zniszczeniem.

Mieszkańcy Sodomy i Gomory byli bowiem niegodziwi, nie przestrzegali boskich praw i dopuszczali się rozpusty. Rozgniewało to Boga, który postanowił je zniszczyć. Obiecał jednak Abrahamowi, że daruje życie mieszkańcom, jeżeli wśród nich znajdzie się 10 osób uczciwych i sprawiedliwych. Nie udało się to. Posłani do Sodomy aniołowie zamieszkali w domu Lota. Pewnego wieczoru dom ten został otoczony przez mężczyzn z różnych stron miasta. Pragnęli oni współżyć z gośćmi. Wysłannicy Boga nie dopuścili do tego – pomogli domownikom i oślepili napastników. Następnego ranka wyprowadzili z Sodomy Lota, jego żonę i dwójkę dzieci.

Miasto zostało zniszczone. Historia okazała się jednak tragiczna również dla żony Lota. Wbrew ostrzeżeniom Boga w trakcie ucieczki odwróciła się ona, by zobaczyć, co dzieje się z Sodomą. Wskutek tego zamieniła się w słup soli.

Przykład użycia


„Ten dom jest straszny, to prawdziwa Sodoma i Gomora!”
"Nasz sejm to Sodoma i Gomora"Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Księga Psalmów – wiadomości wstępne
3  Księga Wyjścia - streszczenie