Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Obecnie frazeologizm odnosi się do medycyny i oznacza widoczne na szyi uwydatnienie chrząstki krtani.

Pochodzenie

Według Księgi Rodzaju pierwszymi ludźmi stworzonymi przez Boga byli Adam i Ewa. Mieli oni zamieszkiwać rajski Eden. Ich zadaniem było rozmnażanie się i zaludnienie całej planety. To szczęśliwe życie zostało jednak zakłócone przez węża, który w Biblii symbolizuje szatana i grzech. Jego pojawienie się doprowadziło do upadku pierwszych ludzi, a bezpośredni wpływ na to miało właśnie słynne jabłko Adama.

Bóg zabronił bowiem parze jednej rzeczy – spożywania owoców, które rosły na drzewie poznania dobra i zła. Wąż skusił jednak Ewę, aby zerwała jabłko i przekonała się, jak wspaniały ma smak. Ta podała je również Adamowi. Oboje zostali ukarani przez Boga. Kobieta musiała odtąd w bólu rodzić dzieci oraz być uległa wobec swojego męża, mężczyzna zaś – samodzielnie zdobywać pożywienie. Bóg zesłał również na całą ludzkość grzech pierworodny. W efekcie każdy człowiek rodzi się w grzechu, a więc jest niedoskonały, cierpi w wyniku popełnianych przez siebie błędów, starzeje się i umiera.

Przykład użycia


„Duże jabłko Adama często wiąże się z niskim głosem”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Gatunki biblijne
3  Polskie przekłady Biblii