Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Dar od Boga lub coś dobrego, co przyszło zupełnie niespodziewanie.

Pochodzenie


Odnosi się do jednej z najsłynniejszych biblijnych opowieści, mówiącej o wyzwoleniu narodu izraelskiego z rąk Egipcjan przez Mojżesza. Po wyprowadzeniu swoich rodaków z Egiptu ich przywódca napotkał liczne problemy. Jednym z najtrudniejszych był głód, który dręczył Izraelitów podczas wędrówki przez Synaj do Palestyny. Z pomocą postanowił przyjść im sam Bóg.

W drugiej połowie drugiego miesiąca po ich wyjściu z Egiptu na pustkowiu Sin zesłał im z nieba pokarm. Rano była nim manna, czyli słodkie, podobny do nasion kolendry ziarna, a o zmierzchu przepiórki. Uratowało to życie Izraelitom, którzy dostosowali się do nakazu Boga, by nigdy nie pozostawiać manny na później, ponieważ szybko się ona psuła i gromadziły się w niej robaki. Jedynym wyjątkiem był szósty dzień. Wtedy wędrowcy otrzymywali podwójną porcję, by wystarczyła im ona również na kolejny dzień (szabat).

Bóg wspierał Izraelitów przez 40 lat ich wędrówki. Manna z nieba pozwoliła im przetrwać i osiągnąć cel swojej wielkiej wyprawy, czyli Palestynę.

Przykłady użycia


„Ta wygrana na loterii jest jak manna z nieba”.
"Rusz się do nauki. Nie oczekuj manny z nieba"Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Wieża Babel - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Listy św. Pawła – tematyka, podział