Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Z żoną Lota wiąże się powiedzenie „zamienić się w słup soli”. Oznacza to zamarcie w bezruchu – z wrażenia lub przerażenia.

Pochodzenie

Aby dowiedzieć się, kim była żona Lota, należy najpierw poznać opowieść o Sodomie i Gomorze. Były to dwa miasta leżące w dolinie Siddim, które słynęły z rozwiązłego życia mieszkańców i licznych grzechów popełnianych przez nich na co dzień. W wyniku tego zostały zniszczone przez rozgniewanego Boga.

Żona Lota, której imię nie jest znane, była jedną z mieszkanek Sodomy. Wraz ze swoim mężem – bratankiem Abrahama – oraz dwiema córkami postanowiła uciec z zagrożonego zniszczeniem miasta. Zanim to się stało, Bóg ostrzegł Lota, by żadna z ratujących swoje życie osób nie odwracała się za siebie, bo stanie się z nią to, co z miastem. Niestety jego żona nie posłuchała rady. Zaciekawiona tym, co dzieje się za jej plecami, odwróciła głowę. Wskutek tego zamieniła się w słup soli.

Prawdziwe powody, dla których żona Lota nie posłuchała ostrzeżenia, nie są znane. Według niektórych kobieta wróciła do miasta, ponieważ tak bardzo je kochała, że wolała umrzeć w nim, niż je opuszczać. Inne źródła mówią o tym, że jej śmierć była efektem nagłego przerażenia. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, żona Lota stała się przestrogą dla innych chrześcijan, by ci słuchali swojego Boga.

Przykład użycia


„W nocy usłyszałem trzaski i zamieniłem się w słup soli”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Księga Hioba - streszczenie szczegółowe
2  Polskie przekłady Biblii
3  Gatunki biblijne