Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Ofelia charakterystyka


Ofelia jest piękną córką Poloniusza, pierwszego po królu dostojnika w Danii. Jest znacznie młodsza od księcia Hamleta. Poloniusz, kiedy zwraca uwagę na niedoświadczenie dziewczyny wobec doświadczonego Hamleta, mówi też:
Masz myśleć, żeś dziecko.
Jest szlachcianką z najwyższej warstwy społecznej w Danii.

Ofelia jest postacią tragiczną. Jej uczucia, postępowanie, myślenie – są rozdarte pomiędzy posłuszeństwo ojcu a miłość do Hamleta. Dziewczyna pierwsza zrywa z Hamletem – nie przyjmuje jego listów i wizyt pod wpływem rozmowy z ojcem i bratem, Laertesem. Dopiero później zostaje dotkliwie odtrącona przez Hamleta. Ofelia zostaje wmanipulowana w intrygę króla i Poloniusza. Okłamuje ukochanego, że nikt nie podsłuchuje spotkania obojga, tymczasem za kotarą kryją się Klaudiusz i ojciec dziewczyny.

Jednak Ofelia nie jest w pełni świadoma, co się naprawdę dzieje wokół niej. Dziewczyna jest przekonana o chorobie Hamleta; naprawdę uważa, że ukochany stracił rozum. Ofelia szczerze przecież modli się o zdrowie dla Hamleta. Widok przemienionego księcia rozdziera jej serce bólem, strachem, a także poczuciem winy. Poloniusz dopatruje się przyczyny choroby Hamleta w niespełnionej miłości do Ofelii. Taki sąd daje Ofelii do zrozumienia, że jej zerwanie z Hamletem wprawiło księcia w stan obłędu. Ofelia myśli, że to przez nią Hamlet zwariował.

Kwestią sporną dla szekspirologów jest od zawsze interpretacja erotycznych aluzji Hamleta wobec Ofelii podczas przedstawienia. Niektórzy twierdzą, że poza sceną miał miejsce romans obojga, że Ofelia nie jest czysta, dlatego Hamlet pozwala sobie na takie brutalne żarty. Jeśli by rzeczywiście Ofelia była nie tylko obiektem dworskich zalotów Hamleta, ale też jego kochanką, uzasadnione pod względem psychologicznym byłoby nerwowe załamanie Ofelii.

Bohaterka popada w obłęd. Jest kompletnie zrozpaczona i nie panuje nad sobą. Zamyka się w swoim świecie kwiatków i śpiewu. Teksty jej piosenek są również bardzo wymowne i można je różnie interpretować. W jednej ze zwrotek biedna dziewczyna stwierdza:
Fałszywy to sługa, który uwiódł córkę swego pana.
Ofelia jest nieodwracalnie skrzywdzona. Czuje żal do świata, żal do Hamleta, do ojca, do samej siebie wreszcie. Ofelia jest drugą, po Hamlecie, młodą postacią, która w jednej chwili traci dosłownie wszystko, całe oparcie jej życia. Wrażliwa, delikatna i naiwna konstrukcja rozlatuje się. Ofelia topi się w rzece, nie wiadomo, czy świadoma śmierci, czy też zupełnie nie.

Klaudiusz – stryj Hamleta, morderca starego Hamleta-króla. Pojął za żonę Gertrudę, wdowę po bracie. Dzięki temu został królem Danii. Jego rządy są pełne dyplomatycznych spisków. Klaudiusz czuje zagrożenie obecnością bratanka w Danii i próbuje go unieszkodliwić. Perswaduje matce Hamleta, że jej syn jest obłąkany, że potrzebuje wyjazdu do Anglii. Wobec Hamleta jest dwulicowy, udaje uprzejmość, ojcowskie uczucia, zainteresowanie bratankiem. Knuje wraz z Poloniuszem, którego wysyła na podsłuchy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie szczegółowe
2  William Szekspir - biografia, twórczość
3  Analiza IV monologu Hamleta (Być albo nie być – oto jest pytanie)Streszczenia książek
Tagi: