Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hamletyzm - Jest to postawa charakteryzująca osobę niedojrzałą do czynu, niezdecydowaną i marzycielską. Potrafi „filozofować”, ale nie umie spełnić swojej misji. Doskonałym przykładem takiej postawy jest Hamlet, który chce poznać prawdę o śmierci ojca, ale jednocześnie się jej boi, bowiem może ona również obnażyć prawdę o jego matce, zdemitologizować jej osobę. Postawę tę najlepiej przedstawiają monologi Hamleta i jego słynne „być albo nie być”.

Zasada decorum – czyli odpowiedniości gatunku do stylu. Szekspir łamiąc tę zasadę wprowadził do gatunku wysokiego (czyli dramatu) elementy przypisywane do tej pory gatunkom niskim (np. komedii), takie jak humor, komizm, groteska.

Zasada trzech jedności – klasyczna zasada stosowana w antycznych sztukach, obowiązująca aż do czasów Szekspira. Obejmowała ona jedność czasu, miejsca i akcji. Jedność akcji wymagała, by wydarzenia w sztuce skoncentrowały się na jednym wątku, bez wątków epizodycznych. Jedność miejsca oznaczała, iż wszystkie sceny powinny dziać się w tym samym miejscu, np. w zamkowej komnacie. Jedność czasu natomiast zakładała, iż wydarzenia winny rozgrywać się w ciągu jednej doby.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie "w pigułce"
2  Analiza VI monologu Hamleta (Modli się. Teraz mógłbym w mig to spełnić...)
3  Zagadnienia filozoficzne „Hamleta” - wokół pytania „być albo nie być”Komentarze: słowniczek

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: