Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Laertes – syn Poloniusza. Młody szlachcic wyjeżdża na początku tragedii do Francji. W Danii odwiedzał tylko rodzinę, był na pogrzebie starego Hamleta i na ślubie Klaudiusza i Gertrudy. Słynie z męstwa, odwagi, zdolności szermierskich. Dba o dobre wychowanie siostry, pragnie dla niej szczęścia i radości. Poleca Ofelii, by uważała na zaloty Hamleta, gdyż jeśli nie jest to prawdziwa miłość, Ofelia może bardzo cierpieć, a nawet nadwerężyć swoją cześć jako kobiety. Jest więc opiekuńczym bratem.

Kiedy Laertes dowiaduje się o śmierci ojca, wpada w szał zemsty. Wraca do Danii, rozbija straże zamku i wdziera się do komnaty króla Klaudiusza, myśląc, że król jest winien śmierci Poloniusza. Laertes łatwo ulega manipulacji Klaudiusza i kieruje całą swoją zemstę przeciw Hamletowi – zwłaszcza po tym, jak widzi obłąkaną Ofelię, skrzywdzoną również przez Hamleta. Laertes ginie w pojedynku z głównym bohaterem. Przed śmiercią młodzi wybaczają sobie i Laertes odchodzi w przyjaźni z Hamletem.

Gildenstern (Guildenstern), Rozenkranc (Rosencrantz) – dawni koledzy uniwersyteccy Hamleta. Dwulicowi wobec Hamleta wspólnicy Klaudiusza. Przybywają do Danii z rozkazu królewskiego, aby wykryć przyczyny przemiany Hamleta. Bohater udaje przed nimi obłąkanie. Oni zaś nie rozumieją zupełnie dwuznacznych słów Hamleta, jego komentarzy do ich zachowania. Rosencrantz i Guildenstern ślepo wykonują nakazy króla. Badają Hamleta i donoszą na niego. Hamlet demaskuje ich postawy, porównując siebie do fletu, a obu kolegów do nie umiejących grać na instrumencie laików.

Duch ojca – to stary król Hamlet, podstępnie zabity przez własnego brata. Domaga się odkrycia prawdy nawet po własnej śmierci. Nawiedza mury zamku, ale przemawia na osobności tylko do syna. Duch żąda pomsty za śmierć dawnego Hamleta-króla przez wlanie do ucha trucizny, kiedy spał w ogrodzie. Ukazuje się Hamletowi dwukrotnie: raz na murach podczas straży nocnej, potem tylko trzykrotnie się odzywa przy składaniu przysięgi milczenia przez strażników, a następnie w komnacie królowej. Gertruda jednak nie widzi zjawy męża. Wcześniej duch prosi Hamleta, aby zemsta nie dotyczyła Gertrudy, aby syn nie żywił nienawiści do matki, gdyż tę duch zostawia miłosierdziu Boga.

Gertruda – matka Hamleta, żona starego króla-Hamleta, a potem jego brata, Klaudiusza. Oddaje się namowom Klaudiusza, jest łatwowierna, łatwo ulega manipulacji brata męża. Nie wiadomo, czy wiedziała o otruciu Hamleta i bratobójstwie. Zdaje się, że Hamlet pochopnie ją osądza, gdyż w chwili szczerości – podczas rozmowy z synem i w krótkich kwestiach, wyrażających jej myśli – Gertruda obwinia się tylko za zamążpójście i skrzywdzenie młodego, wrażliwego Hamleta. Ostatecznie królowa traci zaufanie syna. Nie rozumie jego przemiany, jego rozterek, ani zarzutów Hamleta wobec niej. Gertruda ginie po wypiciu zatrutego wina, przeznaczonego dla Hamleta na pojedynku.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hamlet - streszczenie "w pigułce"
2  Klaudiusz charakterystyka - portret makiawelicznego władcy w dramacie Hamlet
3  Hamlet - charakterystyka. Czy Hamlet jest bohaterem tragicznym?Streszczenia książek
Tagi: