Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Neoplatonizm
Po zburzeniu Aten centrum rozwoju filozofii stała się Aleksandria. Około 300 roku powstała tam biblioteka założona przez Ptolomeusza. Następca Ptolomeusza, Ptolomeusz II, założył w Aleksandrii muzejon. Aleksandria stała się centrum handlu i ośrodkiem kulturalnym. W tamtym czasie w Aleksandrii działał Filon z Aleksandrii. Połączył on pojęcie najwyższego Absolutu – Jednego – z Bogiem Starego Testamentu.

Najważniejszym neoplatończykiem był Plotyn. Stworzył on koncepcję Jedni. Jednia było tożsama dla Plotyna z bogiem. Jest ponad bytami, jest wyższa od innych bytów, jest pełnią. Przewyższa wszystko swą mocą, ma charakter mistyczny. Jednia przyciąga również wszystkie inne byty do siebie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o Dedalu i Ikarze
2  Opracowanie Antygony
3  Kultura GrecjiKomentarze: Okres religijny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-26 14:13:44

Dostrzegalna pewna niejasność - wcześniej można znaleźć info o tym, że dwie najwyższe zasady platońskie to Jednia i Diada. Z drugiej strony, potem info o tym, że to Plotyn stworzył koncepcję Jedni.


2018-10-18 14:47:12

Stronka bardzo mi się podoba, aczkolwiek w tej filozofii tak trochę to wszystko pomieszane jest, trudno jest się połapać. Chciałabym, żeby czarno na białym wypisane były wszystkie nurty filozoficzne. Ale ogólnie jest O.K. :).
Streszczenia książek
Tagi: