Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
- Włochy - w podmiejskiej willi spotyka się z piękną Wiolettą. - W Rzymie, w Watykanie odwiedza papieża.
- W końcu, mocuje się sam ze sobą na szczycie Mont Blanc (granica francusko – włoska).

Akcja toczy się również na placu Zamkowym w Warszawie (Akt III) – przygotowania mieszkańców stolicy do koronacji nowego władcy. We wnętrzu kościoła katedralnego św. Jana – uroczystość koronacji i zaprzysiężenia. W podziemiach tego samego kościoła, gdzie spiskowcy deliberują nad kwestią zamachu na cara. W zamku królewskim, którego liczne komnaty przemierza Kordian (salę kolumnową, gabinet konferencyjny i salę tronową), zatrzymuje się przed drzwiami carskiej sypialni.

Scena szósta dzieje się w szpitalu dla obłąkanych (bohater spotyka dwóch wariatów i zdaje mu się, że wiedzie dialog z Doktorem – Szatanem).

Scena siódma rozgrywa się na placu Saskim w Warszawie. Kordian obserwuje musztrę żołnierzy, którą nadzoruje Wielki Książę Konstanty, a następnie pokonuje konno szpaler bagnetów.

Scena ósma rozgrywa się w celi klasztornej służącej za więzienie. Tu skazany na śmierć przez Mikołaja I Kordian żegna się czule ze sługą Grzegorzem i z życiem.

W scenie dziewiątej Wielki Książę Konstanty kłóci się z bratem – Carem w jednej z komnat zamku królewskiego. Spór zapoczątkowany pragnieniem ułaskawienia Kordiana przez Księcia przeradza się w osobistą polemikę przeplataną pretensjami do tronu.

Scena ostatnia (dziesiąta) rozgrywa się na Placu Marsowym, zwanym także placem Broni – tu skazaniec (Kordian) oczekuje na egzekucję – rozstrzelanie.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie w pigułce
2  Motywy literackie w „Kordianie” Słowackiego
3  Charakterystyka przywódców powstania listopadowego w Kordianie