Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Grzegorz - wierny sługa Kordiana opowiada swoje historie w chwili wielkich rozterek głównego bohatera. Kordian mocno przeżywa śmierć przyjaciela, a także nieodwzajemnioną miłość Laury. Zastanawia się nad sensem istnienia. Przepełnia go smutek i nostalgia. W pewnym momencie mówi:

"Boże (...) Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj... "

Grzegorz usiłuje podbudować Kordiana, skierować jego myśli na pozytywną drogę. Opowiada trzy historie, które mają być dla niego nauką:
  • bajkę "O Janku, co psom szył buty";
  • opowieść o bitwie pod piramidami podczas egipskiej wyprawy Napoleona w latach 1798-1799;
  • historię młodego oficera oddziałów polskich, które pod wodzą Napoleona brały udział w wyprawie moskiewskiej 1812 roku.


Bajka "O Janku, co psom szył buty"


Janek był niesfornym dzieckiem. Unikał nauki i przysparzał matce licznych problemów. Za namową plebana matka wysłała chłopca na naukę do szewca. Janek uciekł stamtąd i trafił na nieznaną wyspę. Tam szybko wkradł się w łaski króla, przed którym pokornie bił pokłony. Chłopiec został szewcem i szył buty dla dworskich chartów. Jego oddanie zostało nagrodzone. Został wielkim panem, a jego matkę mianowano dwórką.
Dobrze wiedzieć
Morał z bajki jest taki, że uczciwą pracą, lojalnością i pójściem na kompromisy można zapewnić sobie dostatni byt. Jest to jeden z modeli wychowywania młodych ludzi w zaborach, do którego dosyć ironicznie odnosi się Słowacki.

Historia o wyprawie napoleońskiej do Egiptu


Drugą opowieść stanowią wspomnienia starego legionisty. Grzegorz walczył u boku Napoleona podczas wyprawy do Egiptu. Jego towarzyszami byli uczeni i artyści „co to baśnie piszą w kalendarzach”. Napoleon zagrzewał żołnierzy do walki i popychał ich do kolejnych zwycięstw.„(...) Patrzcie, wojownicy! (...)
Ze szczytu tych piramid sto wieków was widzi”

Dobrze wiedzieć
Opowieść ma uświadomić Kordianowi istotę i znaczenie walki. Podkreśla również dużą moc wiary w zwycięstwo. Historia starego sługi przynosi jednak odwrotny efekt. Kordian czuje się niezdolny do wielkich czynów. Ma wyrzuty sumienia z powodu swojej bierności i tym bardziej nie dostrzega sensu swojego życia.

Opowieść o buncie młodego żołnierza podczas kampanii moskiewskiej z 1812 roku


Ostatniej historii towarzyszył nastrój powagi i smutku. Grzegorz opowiedział o młodym oficerze polskich wojsk - Kazimierzu, który walczył u boku Napoleona. Gdy trafił do niewoli, postanowił przeciwstawić się kozackim strażom i poprowadzić żołnierzy do wolności. Intryga została jednak odkryta. Władze postanowiły wcielić polskich żołnierzy do armii rosyjskiej.Początkowy bunt żołnierzy został szybko stłumiony. Kazimierz wyskoczył jednak przed szereg i rzucił się na pułkownika tatarskiego. Gdy stoczyli się do wody:

"Tak ujętego wroga między dwie kry wtłoczył,
A kry się zbiegły, głowa Baszkira opadła
Jak mieczem odrąbana"


Kazimierz zapłacił najwyższą cenę za swój bunt. Został stracony.
Dobrze wiedzieć
Polski oficer, który samotnie próbuje pokonać wroga jest inspiracją do dalszego życia Kordiana. Bohater zaczął wierzyć w sens buntu i jednostkowej walki z wrogiem. Kordian szybko jednak dostrzegł rozdźwięk między myślą a czynami i ponownie hamletyzuje: „Żyć? alboli nie żyć?”. Postanawia jednak działać - przypiąć u ramion „nowe skrzydła” i wyruszyć na poszukiwanie „nowych dróg”


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie w pigułce
2  Kordian - plan wydarzeń
3  Mesjanizm a winkelriedyzm – spór wieszczów o losy narodu polskiego