Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce zdarzeń: Teby. Prolog (Edyp, Kapłan, Kreon) Edyp widzi gromadzący się przed świątynią lud Teb. Wznoszą oni modły i błagania o ratunek, gdyż miasto pustoszą zaraza i choroby. Edyp zwraca się do Kapłana, pytając o przyczynę zgromadzenia. Kapłan wyjawia, że lud przyszedł po pomoc do władcy, który już raz uratował Teby od składania ofiar dla groźnego Sfinksa:
Dałeś nam życia ochłodę i ulgę. A więc ku tobie, któryś nam najdroższym, Ślemy, Edypie, tę prośbę błagalną, Byś nas ratował, czy z bogów porady Znajdując leki, czy z ludzi natchnienia.
Edyp obiecuje nie spocząć, póki nie wybawi ludu, dodaje, że posłał już wiele dni temu Kreona do „Apollina pityjskich wyroczni”, by ten wywiedział się o ratunek dla Teb. W tym momencie obwieszczają powrót Kreona, którego głowa przystrojona wawrzynem świadczy, że przynosi sposób wybawienia. Otóż wyrocznia obwieściła mu, że kraj cierpi z powodu dawnej zbrodni...
Czytaj dalej: Król Edyp - streszczenie

Zobacz także inne artykuły w serwisie: Król Edyp

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie mitu o powstaniu świata
2  Plan wydarzeń w Iliadzie
3  Tło historyczneKomentarze: Streszczenie Króla Edypa

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-31 15:32:29

śliczne dzięki za to streszczonko dzięki Tobie nie dostanę jutro kołka nie zdąrzyłam wyporzyczyc książki nio i oczywiście przeczytac:(jeszcze raz wielkie dzięki


2018-09-28 16:44:51

streszczenia są potrzebne bo nawet jak przeczytasz lekturę to chcesz sobie odświeżyć szybko po dłuższym czasie, dzięki wielkie pozdrawiam twórców klp.pl!
Streszczenia książek
Tagi: