Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Poznajemy szczegóły pierwszego spotkania Wojtyły i arcybiskupa krakowskiego w 1958 roku - na które ten pierwszy został wezwany z Mazur, gdzie przebywał wraz ze swoimi przyjaciółmi - ich reakcję na wiadomość, że obaj zawierzyli Maryi, czytamy o zdziwieniu Wyszyńskiego, kiedy Wojtyła oznajmił, że jego biskupim zawołaniem będzie totus tuus (cały twój).

Ważnym momentem jest rozmowa, do jakiej doszło po święceniach biskupich Wojtyły. Gdy po uroczystości udał się do seminarium i usłyszał o wątpliwościach starych przyjaciół co do zwracania się do nowego biskupa, rozwiał ich wątpliwości mówiąc: Zapamiętajcie sobie raz na zawsze: Wujek pozostanie wujkiem, po czym umówił się z nimi na wycieczkę w Beskidy.

Po śmierci papieża Piusa XII jego następcą został Jan XXIII. Wbrew powszechnym obawom, wynikającym z jego zacnego wieku, okazał się niezwykle energiczny i skłonny do zmian, czym udowodnił tezę Wojtyły, który wierzył, że skoro ten został obrany nowym Papieżem, to taka była wola Ducha Świętego, a starość niekoniecznie musi oznaczać słabość.

Nowy Papież wprowadził wiele zmian, unowocześniających relacje między Kościołem a mediami (zarządzenie o rezygnacji ze skostniałych utartych formuł na rzecz prostoty i przystępności), przybliżających Watykan do wiernych (zezwolił, aby wierni zwiedzali kopułę Bazyliki św. Piotra w czasie jego spacerów w Ogrodach Watykańskich), zrównujących ludzi kościoła i świeckich (podniósł niskie pensje świeckim pracownikom Watykanu). Najważniejszym pomysłem Jana XXIII było jednak zorganizowanie Soboru Powszechnego, który wyznaczył na 1962 rok, tego samego, na którym arcybiskupowi Baziakowi towarzyszył jego biskup pomocniczy – Karol Wojtyła.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Madame”
2  Trendy powojennej literatury powszechnej
3  Znaczenie epoki