Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Socrealizm

Podobnie jak w przypadku literatury, socrealizm nakładał na artystów plastyków określone wymogi ideowe i filozoficzne, którym mieli podporządkować swoje dzieła. Przede wszystkim musieli oni malować, rzeźbić i budować w myśl „determinantu klasowego” zaczerpniętego z teorii Hegla o jedności dzieła sztuki z procesem historycznym. W ten sposób Marks i Engels określili wyznaczniki estetyczne dla nurtu socjalistycznego... więcejPop-art

Pojęcie „Pop-art” (inaczej popular art, czyli sztuka popularna) służy do określenia ruchu artystycznego, który powstał mniej więcej w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku w Wielkiej Brytanii, a pod koniec tej dekady pojawił się również w Stanach Zjednoczonych. Głównym założeniem ruchu było wykorzystanie przez artystę zdobyczy zachodniej cywilizacji opartej na szeroko pojętej konsumpcji.

Pop-art wyrażał... więcejJackson Pollock i ekspresjonizm abstrakcyjny

Amerykanin Jackson Pollock (ur. 28 stycznia 1919 roku, zm. 11 sierpnia 1956 roku) to główny przedstawiciel, a właściwie twórca, nurtu określanego mianem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Już za życia cieszył się sławą wybitnego artysty. W 1945 roku ożenił się z malarką Lee Krasner, która wywarła znaczny wpływ na jego twórczość. Zmarł w wieku czterdziestu czterech lat w wypadku samochodowym.

W 1930 roku przeprowadził się z Kalifornii... więcejAndy Warhol - biografia

Naprawdę nazywał się Andrew Warhola, był synem emigrantów ze Słowacji. Urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Pittsburgu, zmarł 22 lutego 1987 roku w Nowym Jorku. Przeszedł do historii głównie jako malarz i filmowiec. Był kluczową postacią ruchu artystycznego określanego mianem Pop-artu.

Od dziecka cierpiał na rzadkie schorzenie układu nerwowego potocznie określane pląsawicą, objawiające się niekontrolowanymi ruchami... więcejJean-Michel Basquiat - biografia

Basquiat (ur. 22 grudnia 1960 roku, zm. 12 sierpnia 1988 roku) – był pierwszym czarnoskórym malarzem znanym na całym świecie. Amerykanin zyskał sławę dzięki graffiti malowanym na nowojorskich murach, a potem jako wybitny przedstawiciel neo-ekspresjonizmu w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Jego matka pochodziła z Puerto Rico, a ojciec z Haiti, on sam wychował się w Brooklynie. Ze względu na swój rodowód mówił płynnie... więcejMagdalena Abakanowicz - biografia

Magdalena Abakanowicz (ur. 20 czerwca 1930 roku w Falentach) to bodajże najsłynniejsza polska rzeźbiarka. Światową sławę zawdzięcza wykorzystywaniu tkanin jako głównego tworzywa w swoich pracach. Powszechnie uważa się ją za jedną z najważniejszych artystek dwudziestego wieku. W latach 1965-1990 pełniła funkcję profesora na ASP w Poznaniu, a także gościnnego wykładowcy na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Ukończyła Liceum... więcejZdzisław Beksiński - biografia

Polski malarz i grafik urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku, a zmarł 22 lutego 2005 roku w Warszawie. W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W połowie lat pięćdziesiątych powrócił do rodzinnego Sanoka. Pierwszym medium artystycznym w życiu Beksińskiego była fotografia. Jednak to dzięki rysunkowi i malarstwu, a także rzeźbie zyskał sławę w Polsce i na świecie.

Pierwszym znaczącym sukcesem... więcej