Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
Poza tym jego zapiski są pełne nieznanych dotąd szczegółów działania wojennego mechanizmu obozowych zbrodni. Hss zdradził, jak przebiegało od strony organizacyjnej uśmiercanie ludzi w komorach gazowych podkreślając, że na litość nie mogły liczyć nawet osoby stare i dzieci.

W czasie dzielenia się z potomnymi wspomnieniami, myślał o swojej rodzinie. Był ojcem pięciorga dzieci i teraz zastanawiał się, jakie piętno odciśnie na nich fakt posiadania rodzica zbrodniarza. W końcu zdecydował się napisać list do najstarszego syna. Kartkę zakończył słowami: Zachowajcie w pamięci Waszego tatusia.

Ostatnimi słowami jego zapisków jest ostrzeżenie, aby wyciągnąć lekcję z doświadczeń II wojny światowej i w przyszłości zapobiec podobnym kataklizmom: Oby fakt ujawnienia i przedstawienia tych potwornych zbrodni popełnionych przeciwko ludzkości i człowieczeństwu spowodował zapobieżenie w przyszłości powstaniu warunków mogących doprowadzić do tak straszliwych wydarzeń.

Rozdział kończy się śmiercią Niemca, który tuż przed odejściem z tego świata widział pętlę, za nią mur, a za murem ciężarówki, na których stali widzowie. Wśród nich dawni więźniowie Auschwitz.

4.

Po pożegnaniu się z księdzem Lohnem, proboszcz Prochownik długo zastanawiał się, czy sprawiedliwe jest umożliwianie przyjęcia przez zbrodniarza hitlerowskiego komunii i tym samym zrównanie go z prawowitym chrześcijaninem:
(…) miał prawo, którego sam odmawiał swoim ofiarom. Czy tak powinno być?

Mimo tych refleksji i wątpliwości wcześniej dał Lohnowi Hostię, dzięki czemu Hss przed śmiercią przyjął komunię, a Lohn – wypełniwszy ostatnią prośbę skazańca - powrócił do Łagiewnik i poświęcił się uroczystościom Bożego Miłosierdzia.

Nękany w dalszym stopniu zastrzeżeniami Prochownik spacerował po Wadowicach i wspominał tych, którzy już odeszli. Każde miejsce kojarzyło mu się z jakąś nieżyjącą osobą. Mijając kamienicę Klugerów, rozmyślał o staruszce Annie Huppertowej, matce prezesa wadowickiej gminy żydowskiej Wilhelma Klugera, która zginęła w obozie koncentracyjnym w Bełżcu. Potem wspominał synową nieboszczki Rozalię i jej córkę Tesię, które podzieliły los teściowej i babci i zginęły zagazowane w Oświęcimiu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Madame”
2  Główne gatunki i konwencje prozatorskie współczesności
3  Madame - problematyka, opracowanie