Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po nabożeństwie Wojtyła rozpoczął rozmowę z młodym flamandzkim księdzem, któremu wyjaśnił, że przyczyna fascynacji komunizmem młodych Belgów wynika z ich nieznajomości problemu i konsekwencji tego poglądu. Na poparcie swojej tezy opowiada o rozruchach podczas trzeciomajowych uroczystości, gdy milicja zaatakowała wiernych. Dopiero po wysłuchaniu historii Polaka Flamand wyznał, że dopiero teraz rozumie, dlaczego rodaków Wojtyły dotknęły widma hitleryzmu i komunizmu. Powód tego ujrzał w sile Polaków, którzy jako nieliczni potrafili znieść taki ogrom zła.

5.


W tej części mowa o wycieczce Karola i Stanisława do Subiaco, miejsca w którym znajdowała się pustelnia św. Benedykta. Polacy odwiedzili ascetyczną grotę założyciela najpotężniejszej średniowiecznej rodziny zakonnej, w której spędzał on lata na intymnej modlitwie. W czasie zwiedzania Subiaco Starowieyski relacjonuje drogę św. Benedykta do piastowania funkcji opata klasztoru w Vicovaro, która miała bardzo humorystyczny wydźwięk. Otóż św. Benedykt, znany ze swojego pustelniczego trybu życia, został poproszony przez tamtejszych mnichów o zwierzchnictwo. Klerycy liczyli, że ewentualny przełożony będzie tak zajęty modlitwą, że oni zaznają trochę innych uciech. Stało się oczywiście inaczej - nowy opat postawił bardzo rygorystyczne warunki. Bojąc się surowości św. Benedykta, mnisi podali mu kielich z zatrutym winem! Na szczęście puchar pękł, gdy asceta przeżegnał go i już miał wypić. Po tym incydencie gość opuścił klasztor.

Na zakończenie piątej część I rozdziału autor przytacza słowa Karola Wojtyły: Trzeba tak sobie życie urządzić, żeby wszystko Boga chwaliło.

6.

W tym rozdziale mowa o postaci, która wywarła wielki wpływ na życie i charakter Karola Wojtyły – krawcu mieszkającym w Krakowie Janie Tyranowskim. Mimo posiadanych kwalifikacji, zdecydował, że nie zostanie urzędnikiem, lecz – tak jaj ojciec – zajmie się szyciem. Dzięki takiemu wyborowi miał więcej czasu na prowadzenie uduchowionego życia i realizowanie swojego planu służenia Bogu.

Podczas wojny, gdy coraz więcej księży było aresztowanych, Tyranowski przejął na siebie część ich obowiązków i prowadził swego rodzaju katechezy dla młodych ludzi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Madame”
2  Literatura lagrowa
3  Socrealizm