Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Makbet zleca zabójstwo Makdufa, ponieważ obawia się przepowiedni czarownic ("Strzeż się, Makbecie! Strzeż tana Fife"). Gdy jednak Makbet dowiaduje się, że Makduf uciekł do Anglii, postanawia pod wpływem impulsu zabić rodzinę Makdufa i przejąć jego zamek


Makduf już od momentu odkrycia ciała Duncana podejrzewał Makbeta i Lady Makbet o udział w morderstwie króla. Makduf nie uczestniczy w koronacji Makbeta ani w późniejszym bankiecie koronacyjnym, na którym zjawia się każdy tan Szkocji. Makbet zaczyna podejrzewać, że Makduf staje się jego wrogiem.

Lenox o Makdufie:
Makduf bowiem, jak słyszałem,
Że nazbyt głośno swe objawił myśli,
A na tyrana nie stawił się uczcie,
W niełaskę popadł.


Makbet, coraz bardziej niespokojny, zwraca się do czarownic, które pierwotnie przepowiedziały mu, że zostanie królem. Chce wiedzieć, co przyszłość przynosi teraz, gdy już zdobył tron. Czarownice ukazują mu cztery zjawy, z których pierwsza z nich ostrzega go przed Makdufem. Zaniepokojony Makbet decyduje się go zabić. Gdy jednak dowiaduje się, że Makduf uciekł do Anglii, gdzie ma zamiar prosić o pomoc w walce przeciwko Makbetowi, jest zły na siebie, że nie podjął tych działań wcześniej. Makbet decyduje się jednak zaatakować zamek Makdufa i zabić rodzinę Makdufa w akcie odwetu.

Zamiarem jest moim
Wpaść na Makdufa zamek, Fife zagarnąć,
W pień wyciąć żonę jego, niemowlęta,
I biedne dusze, w których się przeciąga
Ród jego w przyszłość. Lecz żadnych przechwałek;
Dokonam czynu zanim myśl ostygnie.
Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Dlaczego Makbet stał się zbrodniarzem? 3 przyczyny przejścia Makbeta na drogę zła
3  Droga Makbeta do władzy