Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Makduf zabija Makbeta jako akt zemsty za zbrodnie popełnione przez Makbeta, a także w celu odbudowy prawowitego porządku w Szkocji.


Makduf od momentu odkrycia ciała Dunkana podejrzewał Makbeta o zdradę i udział w zabójstwie króla. Uciekł do Anglii, gdzie razem z Malkolmem organizował wojsko do odbicia Szkocji z rąk Makbeta.

Makduf, wraz z angielską armią, staje naprzeciw Makbeta na polu bitwy w lasach Birnam - pod zamkiem Dunsinane. Gdy Makbet przypomina mu o śmierci jego żony i dzieci, to tylko zwiększa determinację Makdufa nie tylko do walki o Szkocję, ale także do pomszczenia śmierci swojej rodziny.

Makbet jest przerażony, kiedy Makduf wyjawia mu, że nie był "zrodzony z kobiety", ale został wyjęty z łona matki (co w tamtych czasach oznaczało cesarskie cięcie). Ostatecznie, to Makduf pokonuje i zabija Makbeta, wypełniając proroctwo czarownic i kończąc tyranię Makbeta.

Dobrze wiedzieć
Przez czas trwania dramatu, Makbet działa pod wpływem przepowiedni wygłoszonych przez trzy wiedźmy. Jedna z nich mówi, że nikt "zrodzony z kobiety" nie może mu zagrozić, co daje mu fałszywe poczucie nietykalności. Jednak później dowiadujemy się, że Makduf został wyjęty z łona matki, co oznacza, że to on jest jedynym, kto może pokonać Makbeta.
Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Makbet - szczegółowy plan wydarzeń
3  Problematyka psychologiczna „Makbeta”