Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
1. Lęk przed odkryciem prawdy o zbrodni
Makbet zabił króla Dunkana, aby zdobyć koronę. Obawiał się, że jego zbrodnia zostanie odkryta, co ostatecznie doprowadzi do jego upadku.

2. Lęk przed utratą władzy
Makbet miał obsesję na punkcie utrzymania władzy. Lęk przed utratą tronu i władzy stał się tak silny, że skłonił go do popełnienia dalszych zbrodni - zlecił morderstwo przyjaciela - Banko i jego syna Fleance, a także Macduffa i jego rodzinę.

3. Lęk przed przyszłością
Makbet ponownie odwiedził czarownice, aby dowiedzieć się o swojej przyszłości. Niepewność co do tego, co przyniesie przyszłość, były stale obecne w jego umyśle.

4. Lęk przed winą i karą
Z czasem Makbet zaczyna odczuwać ciężar winy za swoje zbrodnie. Widzi duchy swoich ofiar, a szczególnie duch Banquo, i boi się, że zostanie ukarany za swoje zło.

5. Lęk przed śmiercią
Pomimo swojej brutalności, Makbet bał się śmierci. Po przepowiedni czarownic, że nie zostanie zabity przez "żadnego człowieka zrodzonego przez kobietę", Makbet czuje pewien rodzaj nietykalności. Jednak gdy dowiaduje się, że Macduff "został wyciągnięty z brzucha matki", uświadamia sobie, że może zginąć i czuje intensywny strach.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Makbet jako bohater tragiczny
3  „Makbet” jako tragedia szekspirowska