Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Makbet, tytułowy bohater dramatu Szekspira, odpowiedzialny jest za wiele śmierci, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Oto, kogo i w jaki sposób zabił Makbet:

  • Król Duncan: Makbet zabija go nożem podczas snu.

  • Strażnicy: Po morderstwie Duncana, Makbet zabija strażników króla, aby ukryć swój udział w zbrodni. Potem twierdzi, że zabił ich w gniewie, odkrywszy ich zbrodnię.

  • Banko: Makbet zleca najemnikom zabójstwo Banko, swojego dawnego przyjaciela. Obawiał się, że Banko zaczyna go podejrzewać o morderstwo Duncana, a także, że potomstwo Banko, zgodnie z przepowiednią czarownic, ma rządzić Szkocją.

  • Rodzina Macduffa: W akcie zemsty i strachu, Makbet zleca zabójstwo żony i dzieci Macduffa. Makbet, po usłyszeniu przepowiedni, obawiał się, że Macduff może stanowić dla niego zagrożenie. Kiedy najemnicy przybywają, aby zabić Macduffa, dowiadują się, że uciekł do Anglii, aby szukać pomocy w obaleniu Makbeta. Zamiast tego, najemnicy zabijają żonę i dzieci Macduffa.

  • Młody Siward: Makbet zabija młodego Siwarda - syna angielskiego dowódcy, w bezpośrednim starciu podczas ostatecznej bitwy.


Przed rozpoczęciem akcji dramatu, z opowieści żołnierzy dowiadujemy się również, że Makbet wyjątkowo brutalnie zabił Macdonwalda podczas bitwy pod Forres - rozcina go od pępka do gardła.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Jakie były przyczyny ostatecznej katastrofy tytułowego bohatera? Czy Makbet mógł jej uniknąć?
3  Problematyka psychologiczna „Makbeta”