Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Makbet wpada w obsesję władzy po usłyszeniu przepowiedni czarownic, że zostanie królem. Przez to zaczyna działać bardzo impulsywnie i agresywnie. Pragnąc przyspieszyć spełnienie przepowiedni, Makbet morduje króla Duncana. Co stanowi początek jego panowania w Szkocji i jego upadku.

Pierwszą z przyczyn, które pchają Makbeta do katastrofy jest ambicja zdobycia korony. Ambicja ta wyzwolona przez czarownice i umocniona przez Lady Makbet (przez manipulację) stała się głównym powodem, dla którego Makbet zabił króla Duncana.

Jako nowy król, Makbet, zaczyna obawiać się, że prawda zostanie odkryta. To prowadzi do serii dalszych morderstw (Banko, rodzina Makdufa), które mają na celu utrzymanie jego sekretu i pozycji jako króla.

Te zabójstwa powodują jednak rosnącą paranoję Makbeta. Każde kolejne morderstwo tylko pogłębia jego winę i obłęd. Złudzenie władzy, które na początku wydawało się tak obiecujące, ostatecznie przyczynia się do jego upadku.

Czy Makbet mógł uniknąć swojego upadku?


Makbet mógł uniknąć swojego upadku. W końcu to on sam podjął decyzję o zamordowaniu króla Duncana, skuszony perspektywą władzy i namowami żony. Gdyby zdecydował się na cierpliwe czekanie na spełnienie przepowiedni, zamiast próbować przyspieszyć los, prawdopodobnie uniknąłby swojego tragicznego upadku. Gdyby odmówił zabicia króla Duncana, mógłby potencjalnie zmienić swoje przeznaczenie.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Monolog (lunatykowanie) Lady Makbet - interpretacja
3  „Makbet” jako tragedia szekspirowska