Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Makbet, na początku dramatu Williama Shakespeare`a, jest przedstawiany jako postać o szeregu szlachetnych cech.

1. Lojalność
Na początku sztuki Makbet jest lojalnym wobec króla Duncana. Jako jeden z jego najwyższych generałów, Makbet służył wiernie królowi, pomagając ochronić królestwo przed rebelią.

2. Waleczność
Makbet jest przedstawiany jako odważny i zasłużony wojownik. Jego męstwo na polu bitwy przynosi mu szacunek i podziw innych. W krytycznych momentach bitwy pod Forres, gdy wydawało się, że zwycięstwo przechyla się na stronę wrogów - zbuntowanej szlachty szkockiej, irlandzkiej i norweskich posiłków - Makbet rzuca się z niezwykłą siłą do walki.

3. Ambicja
Chociaż Makbet jest lojalnym wojownikiem, już na początku sztuki widzimy, jak zaczyna rozbudzać się w nim ambicja. Po spotkaniu z trzema wiedźmami, które przepowiadają, że zostanie królem, Makbet zaczyna rozważać możliwość zdobycia tronu.

4. Moralność
Makbet z początku wydaje się mieć silne poczucie moralności. Wiele razy zastanawia się nad konsekwencjami swojego potencjalnego działania (morderstwa Duncana). Jego początkowe wahanie i wyrzuty sumienia pokazują, że jest świadomy moralnej wagi swoich decyzji.

5. Dobry przyjaciel i mąż
Na początku dramatu, poznajemy tytułowego bohatera i jego przyjaciela Banko jako bliskich towarzyszy. Obydwaj są szlachetnymi szkockimi dowódcami służącymi królowi Duncanowi. Makbet jest również kochającym mężem dla Lady Makbet, pokazującym głębokie uczucia i szacunek dla swojej żony.

Te wartości i ideały zaczynają się jednak kruszyć po spotkaniu z wiedźmami i pod wpływem manipulacji ze strony Lady Makbet. Makbet zaczyna poświęcać swoje wcześniejsze przekonania na rzecz ambicji i pragnienia władzy, co prowadzi do jego upadku.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  „Makbet” jako dramat o władzy
3  Problem cierpienia w „Makbecie”