Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Lady Makbet jest postacią fikcyjną z tragedii "Makbet" napisanej przez Williama Shakespeare`a. Szaleństwo Lady Makbet jest jednym z kluczowych wątków w tej sztuce.

Przyczyny szaleństwa Lady Makbet


  • Wina: Lady Makbet była współinicjatorką morderstwa króla Duncana. Pomimo początkowej determinacji i zdolności do manipulacji, by ukryć prawdę, w miarę upływu czasu poczucie winy zaczyna ją dręczyć. Ta wina jest symbolizowana przez "krwawą plamę", której nie jest w stanie zmyć z rąk, mimo obsesyjnych prób.

  • Strach: po morderstwie Duncana, Lady Makbet żyje w ciągłym strachu o odkrycie ich zbrodni. Ten strach jest podsycony kolejnymi zbrodniami, które Makbet popełnia, aby utrzymać koronę.

  • Izolacja: w miarę jak Makbet zanurza się w swoją tyranię, robi to w dużej mierze niezależnie od Lady Makbet. Ich bliska relacja z początku sztuki zanika, co z pewnością przyczynia się do rosnącego poczucia izolacji i desperacji Lady Makbet.

  • Niepokoje psychiczne: Lady Makbet była narażona na długotrwały stres długotrwały stres. Jej obsesyjne mycie rąk, które jest symptomem jej poczucia winy, oraz jej lunatykowanie, mogą być oznakami głębokich niepokojów psychicznych.


Powyższe czynniki, zarówno indywidualnie, jak i wspólnie, przyczyniają się do upadku psychicznego Lady Makbet.

Objawy szaleństwa Lady Makbet


  • Lunatykowanie: Lady Makbet w stanie półsennym spaceruje po zamku, mimowolnie odtwarzając swoje zbrodnie.

  • Halucynacje i obsesyjne mycie rąk: Podczas jednego z epizodów lunatykowania, Lady Makbet nieustannie próbuje zmyć z rąk "krwawą plamę". Ten obsesyjny gest jest symbolicznym dowodem jej poczucia winy, której nie jest w stanie zmyć ani ukryć.

  • Monologi pełne winy: Podczas swoich monologów Lady Makbet wyraża swoje poczucie winy i lęku. Mówi o winie, której nie można zmyć, a także o strachu, który jej towarzyszy.

  • Zmiana zachowania: Lady Makbet, która na początku była pewna siebie i zdeterminowana, staje się coraz bardziej niepewna i załamana. Jej energia i siła słabną, a zastępuje je rozpacz i poczucie winy.

  • Samobójstwo: Choć Shakespeare nie pokazuje bezpośrednio samobójstwa Lady Makbet, dowiadujemy się o nim z relacji lekarza i służącej. Jest to ostateczny i tragiczny dowód na jej szaleństwo i desperację.


Wszystkie te objawy razem tworzą obraz kobiety, która nie jest w stanie poradzić sobie z konsekwencjami swoich działań. Szaleństwo Lady Makbet jest tragicznym przypomnieniem, że zbrodnia i manipulacja mają swoją cenę.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Dlaczego Makbet stał się zbrodniarzem? 3 przyczyny przejścia Makbeta na drogę zła
3  Monolog (lunatykowanie) Lady Makbet - interpretacja