Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W V scenie aktu I tragedii "Makbet" Szekspira, Lady Makbet czyta list od swojego męża.

Makbet opisuje w liście spotkanie, które miał z trzema czarownicami po zwycięskiej bitwie pod Forres. Czarownice przepowiedziały mu, że stanie się Tanem Kawdoru i królem. Makbet wyjaśnia, że czarownice zniknęły zanim miał okazję dowiedzieć się więcej szczegółów, ale ich przepowiednie zaczęły się już sprawdzać - został mianowany Tanem Kawdoru.

Makbet decyduje się przekazać te wiadomości swojej żonie, podkreślając, że przyszłe wielkości, które mu obiecano (bycie królem), powinny być powodem do radości dla nich obojga. Namawia ją, aby zachowała te informacje w sercu i pożegnał ją.

Treść listu Makbeta do Lady Makbet


„Spotkały mnie w dniu zwycięstwa; a bieg wypadków przekonał mnie, że więcej w nich jest niż śmiertelna wiedza. Gdy pałałem żądzą pytania się o więcej, rozpłynęły się w powietrzu i zniknęły. Stałem jeszcze zachwycony cudownym zjawiskiem, gdy przybyli posłańcy od króla i pozdrowili mnie tanem Kawdoru, tytuł, którym przed chwilą powitały mnie siostry przeznaczeń, odraczając mnie do przyszłości przepowiednią: Przyszły witaj królu! Uznałem za stosowne przesłać ci tę wiadomość, najdroższa towarzyszko mojej wielkości, abyś nie straciła należnej ci cząstki wesela nieświadomością, jaka przyobiecana ci jest wielkość. Zachowaj to w twoim sercu i bądź mi zdrowa.”Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Zagadnienia filozoficzne „Makbeta” - problem ludzkiego losu
3  Jakich argumentów używa Lady Makbet aby skłonić męża do zabicia króla?