Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Makbet, jako władca, zdecydowanie odbiegał od obrazu idealnego króla. Po morderstwo króla Duncana i przejęciu jego korony, jego panowanie było zdominowane przez tyranię, paranoję i dalszą przemoc.


Początkowo Makbet przedstawiany jest jako odważny rycerz, pełen szacunku dla kodeksu rycerskiego i wierny sługa króla Duncana. Jego niezdrowa ambicja rozbudza się po spotkaniu z trzema czarownicami. Ich proroctwo, które mówi, że zostanie królem Szkocji, jest początkiem spiralnej drogi ku zniszczeniu.

Ta obsesja prowadzi go do największego zbrodniczego czynu - zamordowania króla, Duncana. Ten akt zapoczątkowuje okres brutalnej władzy Makbeta, który teraz jako król, zamiast dbać o dobro swojego narodu, zatapia go w chaosie i strachu.

Makbet nie jest zadowolony z osiągniętego celu. Zamiast cieszyć się swoją pozycją, zaczyna jej zaciekle bronić. W swojej paranoi nakazuje morderstwa na swoim dawnym przyjacielu, Banko, i rodzinie Macduffa, pokazując, jak daleko jest skłonny się posunąć, aby utrzymać władzę.

Tymczasem paranoja Makbeta pogłębia się, a on zaczyna doświadczać majaków i halucynacji. Te symptomy psychiczne są oznaką rosnącej niezdolności do radzenia sobie z ciężarem zbrodni, które popełnił, i sugerują, że jego umysł jest tak samo niespokojny jak jego królestwo.

Ostatecznie, Makbet ginie z rąk Macduffa, który zwraca sprawiedliwość i pokój Szkocji.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Porównanie postaci Lady Makbet i Lady Makduf
3  Problem cierpienia w „Makbecie”