Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Samobójstwo Lady Makbet jest wyrazem jej długotrwałego cierpienia i niemożności poradzenia sobie z konsekwencjami swoich czynów. Jest także ostatecznym aktem pokory i odpowiedzialności za zbrodnie, które pomogła popełnić.

Dobrze wiedzieć
W sztuce Williama Szekspira, nie ma bezpośredniej sceny samobójstwa Lady Makbet. Makbet dowiaduje się o śmierci żony od Seytona. Jednakże szaleństwo i wyrzuty sumienia, które przeżywała Lady Makbet przed śmiercią, sugerują, że mogła popełnić samobójstwo.


Lady Makbet odgrywa kluczową rolę w zainicjowaniu serii wydarzeń prowadzących do zabójstwa króla Duncana i wyniesienia Makbeta na tron Szkocji. W początkowej fazie sztuki, to właśnie ona zręcznie manipuluje swoim mężem, wykorzystując jego ambicje i niepewność, aby przekonać go do zbrodni.

Wraz z rozwojem fabuły dramatu, Makbet angażuje się w kolejne morderstwa i spiski, które mają na celu utrzymanie korony. Te zdarzenia wpływają na stan psychiczny Lady Makbet, która zaczyna tracić równowagę emocjonalną. Jej poczucie winy oraz nieustanne wewnętrzne konflikty związane ze współudziałem w zamachach i morderstwach stają się coraz bardziej przytłaczające.

W efekcie, Lady Makbet zaczyna doświadczać problemów ze snem oraz halucynacji, w których widzi niezmywalne plamy krwi na swoich dłoniach. Przytłoczona odpowiedzialnością jest na skraju załamania nerwowego, które ostatecznie przyczynia się do jej tragicznej śmierci.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  „Makbet” jako tragedia szekspirowska
3  Czas i miejsce akcji