Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Frazeologizm ten oznacza cierpienie wynikające z braku możliwości osiągnięcia celu, który jest niedostępny, choć znajduje się na wyciągnięcie ręki.


Pochodzenie


W mitologii Tantal był synem Zeusa i władcą Lidii. Ze względu na swoje boskie pochodzenie, a także bogactwo, jakie posiadał, był ulubieńcem bogów olimpijskich. Zapraszali go oni nawet na wystawne uczty w swojej siedzibie – na górze Olimp, gdzie żaden śmiertelnik nie miał wstępu.

Król był początkowo bardzo onieśmielony takim wyróżnieniem, jednak z czasem zaczął oswajać się z tą sytuacją. To okazało się dla niego zgubne. Zeus wybaczył mu jego pierwsze wybryki, takie jak kradzież boskiego nektaru i ambrozji, a następnie częstowanie nimi swoich dworzan. Niestety później Tantal dopuścił się o wiele większego przewinienia.

Zaprosił on bogów olimpijskich na ucztę do swojego pałacu. Podał wspaniałe jadło. Ostatnim daniem miała być wyjątkowa pieczeń. Król, który zaczynał wątpić we wszechwiedzę i nadludzkie zdolności bogów, postanowił poddać ich w ten sposób próbie. Zamiast posiłku przyrządzonego ze zwierzęcia podał im pocięte w kawałki i upieczone ciało swojego syna – królewicza Pelopsa. Jedyną boginią, która zjadła posiłek, była Demeter, pogrążona w rozpaczy po stracie swojej córki Kory. Pozostali zwietrzyli podstęp. Przywrócili życie Pelopsowi, a jego ojca za karę zesłali w otchłań Tartaru.

Męki Tantala polegały na tym, że mężczyzna nie mógł zaspokoić swojego głodu ani pragnienia. Gdy wyciągał rękę po rosnące na drzewie owoce, gałęzie odchylały się od niego, kiedy zaś próbował napić się wody ze źródła, to natychmiast wysychało.

Przykład użycia


„Próbuję rzucić palenie. To prawdziwe męki Tantala!”Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Jabłko niezgody - znaczenie, pochodzenie, przykłady
2  Postawa prometejska - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Wyprawa po złote runo - pochodzenie, znaczenie, przykłady