Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Słaby punkt, a także dziedzina, w której nie czujemy się zbyt pewnie.


Pochodzenie


Wyrażenie odnosi się do jednego z mitologicznych bohaterów, Achillesa, który w Iliadzie i Odysei Homera był uznawany za największego wojownika. Wynikało to nie tylko z jego odwagi i siły, lecz także z jego odporności na ciosy. Z czego się brała? Achilles, jako dziecko, był kąpany przez swoją matkę Tetydę w wodach Styksu. Dzięki temu był prawie nie do pokonania. Niestety miał słaby punkt. Matka podczas kąpieli trzymała go bowiem za piętę, więc nie została ona oblana wodami Styksu. Jak się okazało później, było to zgubne dla bohatera.

Achilles brał udział w wojnie trojańskiej i odnosił wielkie sukcesy. Najpierw podbił 40 miast, zdobywając przy tym liczne bogate łupy. Następnie zabił królewicza i najdzielniejszego bohatera Troi – Hektora. Niestety zanim jeszcze Troja została zdobyta przez Greków, zginął trafiony strzałą Parysa. Jak nietrudno się domyślić, zraniła go ona w jedyny słaby punkt – piętę.

Odwołania


Pięta Achillesa i sama postać herosa pojawiają się w licznych dziełach, również filmowych – jednym z najgłośniejszych jest bez wątpienia Troja Wolfganga Petersena, w której rolę bohatera odegrał Brad Pitt.

Przykłady użycia


„Matematyka to moja pięta Achillesa”.
"Nie wygrałem całych zawodów, bo wydolność, to moja pięta Achillesa"Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Demeter i Korze - streszczenie
2  Zeus - kim był mitologiczny bóg?
3  Nawiązania mitologiczne w literaturze