Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: natchnienie, na przykład do tworzenia poezji.

Pochodzenie


Pegaz jest jednym z najbardziej niesamowitych stworzeń, jakie pojawiły się w mitologii greckiej. Był to piękny skrzydlaty koń, który został zrodzony z krwi Meduzy, kiedy Perseusz odciął jej głowę. Początkowo żył dziko na Akrokoryncie, jednak w końcu znalazł się odważny człowiek, któremu udało się go okiełznać. Był nim Bellerofont – królewicz koryncki i jeden z herosów, o którym w swojej Iliadzie opowiadał Homer. Do oswojenia rumaka wykorzystał złote wędzidło, które otrzymał od Ateny.

To właśnie dzięki pomocy Pegaza heros pokonał Chimerę, czyli jedno z najstraszliwszych stworzeń mitologicznych. Następnie chciał na swoim nowym towarzyszu zdobyć boską górę Olimp. W tym jednak przeszkodził mu Zeus, zrzucając go z grzbietu skrzydlatego konia. Od tego momentu władca nieba i ziemi stał się właścicielem rumaka, a po jego śmierci przeniósł go na nieboskłon, w wyniku czego powstał gwiazdozbiór Pegaza.

Powiedzenie „dosiąść pegaza” dotyczy jednak innego mitu. Otóż uderzenie tego konia miało otworzyć źródło Hippokrene na górze Helikon, która była siedzibą muz. Tryskające z niego wody dawały natchnienie poetom, dlatego też dosiadanie Pegaza symbolizuje dziś zdolność do tworzenia wyjątkowych dzieł poetyckich czy plastycznych.

Przykład użycia


„Dosiadłem pegaza i stworzyłem wiersz swojego życia”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie
2  Koń trojański - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Starożytni bogowie, herosi i muzy