Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: To panowanie nad strachem i emocjami nawet w trudnych, kryzysowych sytuacjach.

Pochodzenie


Odnosi się do starożytnych igrzysk olimpijskich, czyli zawodów sportowych, które były organizowane raz na cztery lata ku czci największego z bogów – Zeusa. Odbywały się na Półwyspie Peloponeskim i brali w nich udział wyłącznie mężczyźni. Rozpoczynały się od obrzędów ku czci Zeusa. W ich trakcie zawodnicy przysięgali walczyć uczciwie i dawali gwarancję, że ostatnich dziewięć miesięcy poświęcili na rzetelne przygotowania do rywalizacji.

W kolejnych dniach odbywały się różnego rodzaju zawody – wyścigi rydwanów, pięciobój, biegi chłopców, zapasy, boks, wyścigi w pełnym uzbrojeniu i inne. To właśnie te starożytne wydarzenia były inspiracją do stworzenia nowożytnych igrzysk olimpijskich, które po raz pierwszy odbyły się w 1896 roku w Atenach.

Co jednak w kontekście igrzysk oznacza frazeologizm „olimpijski spokój”? Otóż wydarzenie to było dla Greków tak istotne, że przerywano w tym czasie wszelkie wojny i spory. Na rozejm ten mówiono ekechejria (pokój boży). Powodował on nawet zawieszenie kar śmierci oraz toczących się aktualnie procesów sądowych. W trakcie igrzysk świętowano w całej Grecji. Był to czas spokoju oraz dobrej, beztroskiej zabawy.

Przykład użycia


„Podczas rozmowy o pracę zachował olimpijski spokój”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Dionizosie (Bachusie)
2  Pięta Achillesa - pochodzenie, znaczenie, przykłady
3  Zeus - kim był mitologiczny bóg?