Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Związek frazeologiczny „wyprawa po złote runo” odnosi się do dalekich i często niełatwych wypraw, których celem jest drogocenny skarb.

Pochodzenie


Aby dowiedzieć się, czym była i jakie znaczenie miała wyprawa po złote runo, musimy w pierwszej kolejności poznać Ajzona – króla Tesalii. Stracił on władzę na rzecz swojego brata Peliasa. Ten, chcąc utrzymać tron, postanowił także zabić syna byłego króla – Jazona. Ojciec pragnął uratować swoje dziecko, więc ogłosił, że maluch ciężko zachorował i zmarł. Dzięki temu udało się wywieźć chłopca z miasta i oddać pod opiekę centaura Chejrona. Mając 20 lat, Jazon powrócił do miasta, co rzecz jasna nie ucieszyło Peliasa. Postanowił wysłać młodzieńca na niebezpieczną wyprawę po złote runo, czyli skórę boskiego barana Chrysomallosa. Liczył na to, że chłopak straci życie i w efekcie nie odbierze mu władzy w Tesalii.

Jazon zbudował statek Argo i wyruszył na wyprawę wraz ze swoimi towarzyszami – Argonautami. Wśród nich znaleźli się najwięksi starożytni herosi na czele z Tezeuszem, Heraklesem i Kastorem. Najpierw podróżnicy dotarli na wyspę Lemnos, która była zamieszkana przez same kobiety. Te powitały przybyszów przyjaźnie, a bohaterowie przyczynili się do odbudowania męskiej części populacji. Sam Jazon doczekał się bliźniaków – Toasa i Euneosa.

Po dwóch latach przebywania na wyspie śmiałkowie wyruszyli w dalszą podróż. W końcu dopłynęli do Kolchidy. Tam król Ajetes obiecał Jazonowi złote runo w zamian za wykonanie pewnego zadania. Miał za pomocą pługa ciągniętego przez dwa byki ziejące ogniem i trującymi oparami zaorać Pole Aresa, zasiać na nim smocze zęby, a także pokonać rycerzy, którzy z nich wyrosną. Udało się to. Bohater otrzymał złote runo.

Przykład użycia


„Wyjazd na otwarcie sklepu był prawdziwą wyprawą po złote runo”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Prometeuszu - streszczenie
2  Postawa prometejska - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Mit rodu Labdakidów - streszczenie