Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Przeciąć węzeł gordyjski - pochodzenie związku frazeologicznego


W mitologii węzeł gordyjski był to bardzo silnie związany węzeł z dereniowego łyka, który łączył uprząż zwierzęcia z dyszlem ciągniętego przez niego królewskiego wozu. Pojazd, jako dar, został umieszczony przez króla Frygii Gordiasa (lub w innej wersji mitu – przez jego syna Midasa) w świątyni Zeusa, która znajdowała się w mieście Gordion.
Dobrze wiedzieć
Z węzłem gordyjskim związana była przepowiednia. Głosiła ona, że ten, kto byłby w stanie go rozwiązać, mógłby zostać kolejnym królem Frygii, a nawet całej Azji.

Węzeł gordyjski czekał na śmiałka aż do 330 r. n.e. Wówczas w Gordionie zagościł Aleksander Wielki. Był to słynny władca Macedonii, który do dzisiaj uznawany jest za jednego z największych strategów i zdobywców w historii ludzkości. Oczywiście król dowiedział się o przepowiedni i postanowił rozwiązać węzeł. W ten sposób miał ostatecznie udowodnić, że to on jest najsilniejszym człowiekiem i to właśnie jemu należy się zaszczytny tytuł władcy tamtejszych terenów.
Aleksander Macedoński (Wielki)
Aleksander Macedoński (Wielki)

Okazało się jednak, że rozwiązanie węzła gordyjskiego nie jest takie łatwe. Po nieudanych próbach król postanowił przeciąć go mieczem.

Węzeł gordyjski - współczesne znaczenie


Węzeł gordyjski oznacza trudną do rozwiązania sytuację. Przecięcie go to rozwiązanie takiej sytuacji prostym, ale oryginalnym sposobem – odnosi się najczęściej do sporów społecznych albo politycznych.

Węzeł gordyjski - przykłady użycia


"Wydanie osądu w tej sprawie to przecięcie węzła gordyjskiego".
"Spór w naszej klasie był jak węzeł gordyjski".
"Po wielomiesięcznym sporze, parlament znalazł rozwiązanie problemu. Węzeł gordyjski przeciął niezależny poseł".Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Syzyfie - streszczenie
2  Wojna trojańska - plan wydarzeń (krótki i szczegółowy)
3  Związki frazeologiczne zaczerpnięte z mitów