Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: nieuctwo, głupota.

Pochodzenie


Midas był słynnym władcą starożytnej Frygii. Często pojawiał się w greckich mitach oraz legendach. Przypisuje mu się niezbyt racjonalne zachowanie – wielu badaczy uważa go nawet za jednego z najmniej mądrych władców starożytnych. I to właśnie do jednego z mitów, których jest bohaterem, odnosi się określenie „ośle uszy”.

Pewnego razu Midas był sędzią w zawodach, w których brali udział Apollin i Pan. Miał on rozstrzygnąć, który z bogów gra piękniej. Wybór padł na Pana. W efekcie przegrany ukarał króla za brak gustu oślimi uszami. Od tego momentu władca musiał nosić duży turban, by je skuteczne zasłonić i tym samym uchronić się przed ośmieszeniem.
Niestety tajemnica została ujawniona przez fryzjera Midasa, choć król zakazał jej wyjawiania pod groźbą śmierci. Mężczyzna nie mógł jednak wytrzymać – musiał podzielić się z kimś swoim sekretem. Udał się nad morze, by nad jego brzegiem krzyknąć: „Król Midas ma ośle uszy!”. Z czasem w dole, który wykopał, wyrosła kępa trzcin. Przy każdym powiewie wiatru cicho powtarzała ona słowa fryzjera. W wyniku tego o tajemnicy Midasa dowiedział się cały kraj.

Przykład użycia


„Ta dziewczyna wciąż się myli – ewidentnie ma ośle uszy”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Syzyfie - streszczenie
2  Strzały Erosa - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Róg obfitości - znaczenie, pochodzenie, przykłady