Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Mówi się tak o osobie uznawanej albo uważającej się za najważniejszą na świecie. Określenie „pępek świata” może odnosić się również do miejsca czy wydarzenia.


Pochodzenie


Związek frazeologiczny „pępek świata”, rozumiany również jako centrum świata, odnosił się do starożytnej świątyni w Delfach, a konkretniej – do znajdującego się w niej starożytnego artefaktu o nazwie Omfalos. Był to półokrągły kamień, często traktowany jako wyrocznia. Za jego pomocą człowiek mógł podobno skontaktować się bezpośrednio z bogami.

Jakie jest pochodzenie kamienia? Został on ustawiony w miejscu, w którym spotkały się dwa orły wypuszczone z różnych krańców świata przez Zeusa. W ten sposób miał stać się środkiem cywilizowanego świata.

O Omfalosie mówi również mit o powstaniu świata według Greków. Według niego tytan Kronos miał zjadać swoje dzieci w obawie przed tym, że któreś z nich w przyszłości pozbawi go władzy. Jak wiemy, w końcu udało się to Zeusowi, który pokonał swojego ojca. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie kamień. Według mitu to właśnie on został podsunięty Kronosowi zamiast małego Zeusa i w ten sposób uratował mu życie.
Co ciekawe, każdy z nas ma możliwość zobaczenia Omfalosa na własne oczy – znajduje się on bowiem w Muzeum Archeologicznym w Delfach.

Przykłady użycia


„Wygrałem ten konkurs, czuję się teraz jak pępek świata!”
"Krzysiek zachowuje się jak pępek świata!"Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o powstaniu świata - streszczenie i plan wydarzeń
2  Stajnia Augiasza - pochodzenie, znaczenie, przykłady
3  Wyprawa po złote runo - pochodzenie, znaczenie, przykłady