Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: surowe, bezwzględne przepisy prawne.

Pochodzenie


Drakon był prawodawcą ateńskim, żył w VII w. p.n.e. Zdobył sławę dzięki sporządzeniu pierwszego pisanego kodeksu praw w starożytnej Grecji. Został on oparty na istniejących od dawna prawach zwyczajowych, którymi posługiwali się Ateńczycy. Stąd też pochodzi sformułowanie „drakońskie prawa”, które odnosi się do bardzo surowych i krwawych kar.

Kodeks Drakona był brutalny i bezkompromisowy. Zakładał między innymi karę śmierci dla świętokradców, bluźnierców, a nawet osób, które uciekały od powierzonych im obowiązków. Bardzo często przestępców zrzucano w przepaść, wieszano, duszono, palono czy przybijano do krzyża. Co więcej, w prawie drakońskim obowiązywały również kary polegające na utracie mienia czy prawa do pogrzebu. Kodeks zawierał także wiele innowacyjnych pomysłów. Proponował na przykład podział zabójstw na zamierzone i niezamierzone czy wszczynanie procesów za nakłanianie do złych czynów.

Dobrze wiedzieć
Istnieją liczne rozbieżności w interpretacji praw Drakona. Wielu historyków i badaczy uważa, że opinie o krwawych karach są przesadzone i w rzeczywistości Drakon próbował złagodzić obowiązujące w Atenach prawa zwyczajowe.


Przykład użycia


„Prawo w naszym kraju jest naprawdę drakońskie”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o powstaniu świata - streszczenie i plan wydarzeń
2  Czapka niewidka - pochodzenie, znaczenie,
3  Pole Elizejskie - znaczcenie, pochodzenie związku frazeologicznego