Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: bałagan, którego posprzątanie będzie wymagać bardzo dużego wysiłku.

Pochodzenie


Augiasz w mitologii greckiej był królem Elidy i jednym z Argonautów, którzy wyruszyli po złote runo. Źródła mówią o jego boskim pochodzeniu – niektóre uważają go za syna Heliosa, inne za syna Posejdona. Z tego też względu Augiasz cieszył się akceptacją bogów olimpijskich i posiadał ogromne ilości koni oraz trzody. Niestety jego stajnie nigdy nie były sprzątane. W związku z tym w ich okolicach znajdowało się pełno zwierzęcych odchodów.

I w tym miejscu pojawia się jeden z największych greckich bohaterów – Herakles. Chcąc go upokorzyć, ówczesny król Myken – Eurysteusz – zlecił mu wykonanie 12 ciężkich prac, wśród których znalazło się wysprzątanie stajni. W zamian za to Herakles miał otrzymać od Augiasza dziesiątą część jego stad. Heros, znany ze swojej nadludzkiej siły i boskich umiejętności, dokonał tego w ciągu jednego dnia. Jak mu się to udało? Otóż posłużył się sprytem – w dwóch miejscach zburzył mury stajni i doprowadził do niej wody rzek Alfios oraz Penejos, które oczyściły teren.

Niestety rozgniewany wyczynem herosa Augiasz nie dotrzymał słowa, po czym wygnał bohatera z miasta. Herakles w ramach zemsty zabił króla i jego dzieci. Na tronie osadził jedynego syna Augiasza, który stanął po jego stronie – Fyleusa.

Przykłady użycia


„Synu, twój pokój to prawdziwa stajnia Augiasza”
Bałagan, który zostawiła Kasia w dokumentach, to prawdziwa stajnia Augiasza.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Mit o Temidzie - streszczenie
2  Ośle uszy - znaczenie, pochodzenie, przykłady
3  Koń trojański - znaczenie, pochodzenie, przykłady