Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Puszka Pandory - pochodzenie związku frazeologicznego


Aby dowiedzieć się, czym jest puszka Pandory, musimy cofnąć się do początków istnienia człowieka w mitologii greckiej i do historii Prometeusza.
Dobrze wiedzieć
Kto otworzył puszkę Pandory? Puszkę otworzyła Pandora wraz ze swoim mężem Epimeteuszem (brat Prometeusza). Zrobili to wiedzeni ciekawością.
Prometeusz to tytan, który ukradł bogom ogień olimpijski, żeby dać go ludziom. W wyniku tego stali się oni o wiele silniejsi i przestali być bezbronni wobec rządzących na ziemi bogów.

Nie spodobało się to Zeusowi. Bóg – z obawy przed błyskawicznie rozwijającymi się ludźmi – wymyślił podstępny plan: stworzył pierwszą kobietę, Pandorę, którą zesłał na ziemię. Z pomocą Ateny, Afrodyty oraz Hermesa obdarzył ją wdziękiem, łagodnym charakterem i darem uwodzicielskiej mowy. Dał jej również puszkę. Ta, jak się później okazało, była prawdziwym nieszczęściem dla ludzkości.
Puszka Pandory
Puszka Pandory

Pandora zaniosła puszkę Prometeuszowi, który – wyczuwając podstęp – nie zamierzał jej otworzyć. Niestety zrobiła to sama Pandora z mężem - Epimeteuszem. To doprowadziło do uwolnienia biedy, smutków, zmartwień oraz wielu innych nieszczęść, jakie od tej pory dręczyły ludzi. Puszka Pandory okazała się karą i jednocześnie sposobem na to, aby człowiek nigdy nie zdobył takiej siły, która mogłaby zagrozić bogom olimpijskim.
Dobrze wiedzieć
Na dnie puszki znajdowała się nadzieja, która została tam uwięziona przez Pandorę na zawsze.

Puszka Pandory - współczesne znaczenie


Nieszczęście, nagła i nieprzyjemna niespodzianka, źródło niekończących się smutków.

Puszka Pandory - przykłady użycia


"Podejmując taką decyzję, otworzyłeś puszkę Pandory"
"Zawsze, kiedy zabieram głos na zebraniu, mam wrażenie, że otwieram puszkę Pandory."
Mam wrażenie, że nowy regulamin szkoły, to prawdziwa puszka PandoryPolecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Powrót Odyseusza - streszczenie
2  Mit rodu Labdakidów - streszczenie
3  Róg obfitości - znaczenie, pochodzenie, przykłady