Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Współczesne znaczenie: Frazeologizm odnosi się do długiego oczekiwania na czyjś powrót.

Pochodzenie


Penelopa to jedna z najważniejszych bohaterek znanego starożytnego dzieła Homera Odyseja. Była żoną Odyseusza – króla Itaki, który opuścił ją, by uczestniczyć w wojnie trojańskiej. I choć to właśnie wypadki bohatera są głównym tematem dzieła, Penelopa odgrywa w nim bardzo istotną rolę.

To dla niej Odyseusz mierzył się z wieloma niedogodnościami i przygodami, jakie napotkał w drodze powrotnej do domu. Trwało to wiele lat, co mogłoby skłonić żonę bohatera do ułożenia sobie życia na nowo, z innym mężczyzną u boku. Określenie „wierny jak Penelopa” nie wzięło się jednak znikąd.

Kiedy żona Odyseusza z żalem pożegnała swojego męża udającego się na wojnę, stała się obiektem westchnień wielu zalotników. Jednak miłość do męża sprawiła, że odrzucała wszystkich potencjalnych partnerów. Obiecała im, że dokona wyboru w momencie, gdy ukończy tkać szatę dla swojego teścia. Wierząc w powrót ukochanego, użyła podstępu. Odwlekała zakończenie pracy w nieskończoność, w dzień tkając materiał, a w nocy go prując.

Łącznie spędziła aż 20 lat w oczekiwaniu na męża, który ostatecznie powrócił do ojczyzny. Czyni ją to jedną z najwierniejszych postaci, nie tylko w dziejach starożytnych. Od jej zdecydowanej postawy pochodzi określenie „wierny jak Penelopa”.

Przykład użycia


„Czekałam na ciebie, będąc wierną jak Penelopa”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Orfeusz i Eurydyka - mit
2  Legenda powstania Rzymu
3  Bogowie greccy – opis i charakterystyka, atrybuty